به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، حسین فهیمی گفت: بر اساس دستور مقام معظم رهبری، قرار بر این شد که مالکیت سهام عدالت بر عهده مردم باشد که بر این اساس، در روش مستقیم که حدود ۱۹ میلیون نفر بودند، آزادسازی برای مردم انجام و مردم سهامدار شرکت هایی که در بورس و فرابورس بودند شدند.

وی افزود: در روش غیرمستقیم هم که دارایی ها در استان‌ها بیش از ۳۸۰ هزار میلیارد تومان دارایی است، در اختیار شرکت‌های سرمایه گذاری استانی است و سهامداران در مجامع الکترونیک مدیران این شرکت ها را انتخاب می کنند.

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تصریح کرد: در روش آزادسازی غیرمستقیم سهام عدالت، مردم خودشان برای آینده سرمایه های تصمیم گیری می کنند. با برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت، شاهد اولین مشارکت میلیونی مردم در برگزاری مجامع هستیم.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت اعلام کرد: در این روش مردم هیات مدیره را انتخاب می‌کنند و این انتخابات با حضور ۳۰ میلیون نفر برای ۳۱ شرکت سرمایه گذاری استانی در سراسر کشور به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود و مدیران این شرکت ها، دارایی‌ها را مدیریت می کنند.

فهیمی افزود: در مجامع شرکت های سرمایه گذاری، صورت‌های مالی تائید یا رد می‌شوند؛ اما آنچه برای انتخاب مدیران انتخاب رخ می دهد مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده ویژه انتخاب اعضای هیات مدیره برگزار می‌شود که بیش از ۱۶۰ عضو انتخاب می شوند تا در نهایت مدیران عامل این ۳۱ شرکت سرمایه گذاری استانی انتخاب شوند.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت به ضرورت ثبت نام رای دهندگان در سامانه سجام (سامانه جامع اطلاعات مشتریان) اشاره کرد و افزود: واقعیت این است که در سطح استان‌ها به غیر از تهران اطلاع رسانی در خصوص برگزاری مجامع شرکت های سرمایه گذاری خوب بوده است؛ به طوری که در شهرهایی مثل کرمان، خراسان جنوبی و فارس، مشاهده می‌شود که ۸۰ درصد سهامداران یک شرکت در سامانه سجام ثبت نام کرده بودند در سطح استان تهران و البرز سطح مشارکت و ثبت نام کمتر بوده که با مشارکت صدا و سیما و رسانه ها شاهد افزایش حضور خواهیم بود.

فهیمی درباره شرایط ثبت نام متقاضیان برای عضویت در هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت گفت: اولین شرطی که وجود دارد، داشتن سابقه تحصیلی با مدرک کارشناسی از یکی از مراکز آموزش عالی است که همراه با سوابق اجرایی موثری در این زمینه باشد.

مدیرعامل سمات تصریح کرد: همچنین می بایست رشته تحصیلی مرتبط با مدیریت یک شرکت سرمایه گذاری باشد ترجیحاً رشته های مدیریت، مالی، حسابداری، حقوق، اقتصادی یا رشته های مرتبط با اولویت دارند؛ اما افرادی که رشته‌های تحصیلی دیگر غیر از این رشته های مرتبط دارند، می بایست سوابق اجرایی قابل توجهی داشته باشند.

فهیمی گفت: شرط اولیه اعلام آمادگی متقاضیان ثبت نام در سامانه ستان (Setan.ir) است که به صورت الکترونیکی صورت می‌گیرد و یا اگر افراد تمایل دارند به صورت حضوری از طریق مراجعه به ادارات کل امور اقتصادی استان با تکمیل فرم های مورد نظر ثبت نام خود را انجام دهند.

وی در خصوص بررسی صلاحیت های متقاضیان نیز گفت؛ بر اساس آخرین مصوبه شورای عالی بوری در هفته گذشته، این امکان را فراهم شد که کمیته صلاحیت از یک کمیته به ۱۰ کمیته افزایش پیدا کند تا در یک دوره زمانی خیلی کوتاه تر این بررسی صلاحیت انجام شود و کسانی که مدرک کارشناسی مرتبط مثل مالی، حسابداری و اقتصاد دارند و سوابق اجرایی مرتبط را نیز دارا هستند و حداقل نصاب نمره را کسب کنند نیاز به مصاحبه نخواهد داشت؛ اما در غیر این صورت مصاحبه صورت می گیرد و بر اساس برنامه‌های مشخص شده، از نیمه اول اردیبهشت تا نیمه اول خرداد ماه سال جاری افرادی که می‌خواهند کاندیدای هیات مدیره باشد فقط تا ۲۸ فروردین فرصت دارند که از طریق مراجعه به سامانه (ستان) یا مراجعه حضوری به ادارات کل اقتصادی ثبت نام کنند.

فهیمی اعلام کرد: سرنوشت دارایی بزرگ و ارزشمند شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت با انتخاب اعضای هیات مدیره این شرکت ها رقم می خورد و وابسته به این انتخابات است و چالشی که پیش روی ما می‌باشد، این است که تعداد بیشتری از سهامداران مشارکت کنند.

وی درباره اختیارات اعضای هیات مدیره شرکت ها نیز گفت: اختیار دارایی ها در دست هیئت مدیره است و مدیران شرکت ها، اختیارات قابل توجهی به موجب اساس‌نامه قانون تجارت در خصوص مدیریت دارایی‌های شرکت دارا هستند.

فهیمی گفت: در سال اول آزادسازی که سال ۹۹ بود بر اساس تصمیم شورای عالی بورس، سود سهام متعلق به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به صورت متمرکز از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی به این مشمولین توزیع شد و به صورت یکپارچه و در سطح کشور در سطح تمام مشمولان سهام عدالت توزیع شد و به حساب بانکی آنها کارسازی شد و از سال آینده تمامی این سود و دارایی‌های شرکت در اختیار این هیئت مدیره قرار خواهد داد بر اساس تصمیم شورای عالی بورس، هیئت مدیره این شرکت ها قادر خواهند بود که ۳۰ درصد دارایی ها را بفروشد.

وی در ادامه این گفت و گوی تلویزیونی گفت: بیش از ۳۸۰ هزار میلیارد تومان دارایی در اختیار شرکت های سرمایه گذاری استانی است و فردی که در حدود ۵۰۰ هزار تومان سهام عدالت دارد حدود ۱۰ میلیون تومان و افرادی که یک میلیون سهام عدالت دارند حدود ۲۰ میلیون تومان ارزش جاری سهام آن‌ها است.

فهیمی درباره کارت اعتباری سهام عدالت نیز گفت: در حال حاضر بانک ملی و تجارت این امکان را فراهم کردند که کسانی که مشتری این بانک ها هستند یا حساب در این بانک ها افتتاح کنند کارت اعتباری از این بانک دریافت کنند و سایر بانک ها به ترتیب در حال انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست