به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس، علی رغم شیوع کرونا و رکود رشد اقتصاد منفی و کاهش درآمد سرانه اغلب قریب به اتفاق مردم جهان، امسال، سال ثبت رکورد برای ثروتمندترین های جهان بود به طوریکه 5 تریلیون دلار افزایش ثروت برای آنها به ارمغان آورد و تعداد بی سابقه ای بر میلیاردهای جهان افزوده شد. در واقع در سیستم سرمایه‌داری حاکم بر جهان در شرایطی که در بحران اقتصادی فقرا فقیرتر شدند و طبقه متوسط در اغلب کشورهای جهان تحت فشار شدید اقتصادی قرار گرفت، ثروت ثروتمندان با شتاب عجیبی افزایش یافت.

همه فکر می کنند این سال، به هیچ سالی شباهت نداشت، اما ما در مورد همه گیری کرونا حرف نمی زنیم از عرضه های عمومی سریع، افزایش ارزهای رمزنگاری شده و سر به فلک گذاشتن ارزش بازارهای بورس می گوییم.

* هر 17 ساعت یک میلیاردر جدید به جهان اضافه شد

تعداد میلیاردرهای فهرست سالانه فوربس به رقم بی سابقه 2755 نفر رسیده که 660 نفر از سال پیش بیشتر است. ثروت این افراد به 131 تریلیون دلار می رسد که 8 تریلیون دلار از سال 2020 بیشتر شده است.


کشورهایی با تعداد میلیاردر بیشتر

493 تازه وارد به فهرست میلیاردرهای فوربس اضافه شده اند. یعنی تقریبا هر 17 ساعت یک میلیاردر که شامل 210 نفر از چین و 98 نفر از آمریکا هستند.

* ثروتمندترین تازه میلیاردر شده، همسر حامی خروج آمریکا از برجام

می توان ثروتمندترین تازه‌وارد فهرست فوربس را مریم ادلسون، پزشک اسرائیلی، همسر شلدون ادلسون، امپراتور کازینوها در جهان دانست که پس از مرگ همسرش، ثروت او را به ارث برد.

شلدون ادلسون، یهودی‌تبار بود و تا پایان عمر، ده‌ها میلیون دلار به سازمان‌های عمدتاً یهودی در سراسر جهان، کمک مالی کرده است. همچنین گفته می شود ترامپ تحت تأثیر ادلسون از برجام خارج شده و انتقال پایتخت اسرائیل از تل آویو به بیت‌المقدس نیز به خواست او انجام شده‌ است.

* ثروت هایی که با افزایش سهام سر به فلک کشید

جف بزوس، مدیرعامل شرکت آمازون ثروتمندترین فرد جهان با ثروت 177 میلیارد دلاری، 4 سال است نخستین ثروتمند فرد جهان است. ثروت او به علت افزایش ارزش سهم آمازون نسبت به سال گذشته 64 میلیارد دلار افزایش یافته است.

وی با پیشی گرفتن از بیل گیتس، از سال 2017 میلادی تبدیل به ثروتمندترین مرد جهان شده است.

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا با ثروت 151 میلیارد دلاری به جایگاه دوم رسید و ثروتش نسبت به سال گذشته 126.4 میلیارد دلار بیشتر شد. وی سال گذشته با ثروت 24.6 میلیارد دلار، جایگاه 31 را داشت.

دلیل اصلی این رشد، افزایش 705 درصدی سهام شرکت تسلاست. 

برنارد آرنو، سرمایه دار کالاهای لوکس فرانسوی، در جایگاه سوم خود قرار دارد اما ثروتش نسبت به سال گذشته تقریباً دو برابر شده و به 150 میلیارد دلار رسیده است.

دلیل این افزایش سرمایه نیز افزایش 86 درصدی سهام «LVMH»، صاحب برندهای لویی ویتان، کریستین دیور و خرده فروشی لوازم آرایشی صفرا عنوان شده است.

بیل گیتس با ثروت 124 میلیارد دلار در جایگاه چهارم و مارک زاکربرگ با ثروت 97 میلیارد دلار در جایگاه پنجم قرار دارند.

وارن باف که زمانی ثروتمندترین فرد جهان بود، با ثروت 96 میلیارد دلاری، در حال حاضر ششمین میلیاردر جهان است. این نخستین باری است که سرمایه گذار شرکت Berkshire Hathaway از سال 1993 در جمع پنج میلیاردر جهان نیست.

ثروتمندترین های جهان از سال 2001 تا 2021

ارزش ثروت 10 ثروتمند جهان 1.15 تریلیون دلار است که دو سوم نسبت به سال گذشته یعنی 686 میلیارد دلار افزایش یافته است.

ثروتمند ترین زن جهان، فرانسوا بتانکور می‌یر، فرزند مالک پیشین شرکت اورئال است.

* رشد افراد خودساخته در برابر افراد دریافت کننده ثروت به صورت موروثی

نکته قابل توجه این است که 1975 میلیاردر، ثروت شان را خود (self-made) به دست آورده اند این بدان معناست که ثروتی موروثی نداشته اند. تعداد این افراد سال گذشته 1457 نفر بود.


تعداد کلی میلیاردرها و وضعیت خودساخته ها

این تغییر از سال 2001 رخ داد که 49 درصد 565 میلیاردر فهرست فوربس، خودساخته بودند.

امسال، 106 نفر از اعضای این فهرست کمتر از 40 سال سن دارند و دو سوم آنها خودساخته هستند. جوان ترین میلیاردر خودساخته این فهرست، آستین راسل 26 ساله است.

انتهای پیام/

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست