به گزارش خبرگزاری فارس، ‌اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن یا همان اوراق حق تقدم مسکن که در نمادهای «تسه» در بازار معاملات ثانویه فرابورس ایران معامله می‌شود، یکی از راههای تأمین مالی برای تهیه مسکن به شمار می‌رود.

البته ناشر و انتشاردهنده این اوراق بانک مسکن است، اما محل معامله این اوراق گواهی حق تقدم مسکن در بازار فرابورس تعیین شده است.

براساس گزارش عملکرد فرابورس ایران، ارزش معاملات گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در فرابورس ایران در سال گذشته 20 هزار و 405 میلیارد ریال بوده است که این رقم نسبت به رقم 11 هزار و 343 میلیارد ریالی سال 98 از رشدی معادل 80 درصد برخوردار بوده است. 

طی سال 99 در مجموع 90 میلیون ورقه اوراق گواهی مسکن در فرابورس ایران معامله شده که نسبت به 27 میلیون ورقه در سال 98 از رشدی معادل 14 درصد برخوردار بوده است. 

همچنین براساس این گزارش، تعداد دفعات این معامله برای اوراق تسهیلات مسکن در سال گذشته یک میلیون و 618 هزار فقره معامله بوده که نسبت به سال قبل از خود با رشد 2 درصد برخوردار بوده است. 

به گزارش فارس، یکی از راه‌های تأمین برای خرید مسکن اوراق حق تقدم خرید مسکن است که ناشر این اوراق بانک مسکن و محل معاملات آن بازار ثانویه فرابورس است. 

روش دیگر سپرده‌گذاری در صندوق پس‌انداز مسکن یکم در بانک  مسکن است که هر شش ماه یک برابر موجودی وام داده می‌شود که برای زوج‌های جوان و خانه اولی‌ها به ازای هریک از زوجین حداکثر 80 میلیون تومان برای خرید هر واحد مسکونی تسهیلات پرداخت می‌شود، اما برای کسانی که پولی برای پس‌انداز کردن مسکن ندارند، آسانترین روش خانه دار شدن، از طریق خرید اوراق حق تقدم مسکن است که ارزش هر ورقه از این اوراق طبق معاملات روزانه در فرابورس مشخص می‌شود.

براساس آخرین معاملات قیمت هر ورقه از این تسهیلات به حدود 53 هزار تومان رسیده است و متقاضیان با پرداخت وجه نقد این اوراق را خریداری کرده و بعد از تنظیم مبایعه نامه در بنگاه و گرفتن کد رهگیری در هنگام انتقال سند در محضر این تسهیلات توسط نماینده بانک به خریدار پرداخت می‌شود که او هم این مبالغ را با امضایی به فروشنده مسکن منتقل می‌کند. 

معمولا نرخ سود تسهیلات که با اوراق گرفته می‌شود یک‌درصد بیشتر از نرخ تسهیلات همراه با سپرده محسوب می‌شود. زمان بازپرداخت تسهیلات مسکن معمولاً بین 12 تا 15 سال برآورد می‌شود و مهلت استفاده از این اوراق حق‌تقدم معمولاً دو سال در نظر گرفته می‌شود که اگر ظرف دو سال این اوراق استفاده  نشود این حق‌تقدم باطل می‌شود، بنابراین کسانی که اوراق را خریداری می‌کنند، باید در اسرع وقت آن را در خرید مسکن استفاده کنند. آخرین قیمت هر ورقه امتیاز تسهیلات مسکن برای اسفندماه 58 هزار و 998 تومان بوده است. 


تسهیلات مسکن

انتهای پیام/ب


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست