به گزارش خبرگزاری تسنیم«حکمرانی فضای مجازی»؛ پیشرفت های خیره کننده فناوری اطلاعات و ارتباطات به خصوص در سال های اخیر، فضای جدیدی را به نام فضای مجازی (فضای سایبری) پیش روی انسان قرار داده است. شالوده اصلی و ویژگی های انحصاری فضای مجازی می توان سرعت، دقت و کیفیت دانست که سبب گردیده اکثر فناوری ها به آن وابستگی پیدا کنند.

امروزه یکی از مولفه های اصلی قدرت و اقتدار هر کشور و نیز از سرمایه های و دارایی های مهم، راهبردی و حیاتی، فضای سایبری یا فضای مجازی آن کشور تشکیل می دهد و قدرت در فضای سایبری نقش حیاتی در تأمین امنیت ملی کشورها دارد. همچنین تأمین امنیت در فضای سایبری نقش تأثیرگذاری بر سایر مولفه ها از قبیل اقتصاد ملی، منافع ملی، روابط بین المللی، اقتدار ملی، انسجام ملی، اعتماد عمومی و سلامت عمومی ایفا می کند.

این مساله از آنجا بیشتر حائز اهمیت است که گسترش منازعات در فضای سایبری و استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در قالب تسلیحات سایبری برای تهدید امنیت و زیرساخت ملی کشورها توسط حریفان سیاسی به شکل جنگ سایبری یا توسط گروه های معارض با مفهوم تروریسم سایبری رو به افزایش است و لذا لزوم توجه به مفهوم قدرت و قوی شدن در فضای سایبری (فضای مجازی) به عنوان راهبردی اساسی جهت جلوگیری از ایراد خسارت به منافع ملی کشورها امری آشکار و مبرهن است.

بنابراین با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی(1) مبنی بر قوی شدن در فضای مجازی و دفاع همه جانبه سایبری در قلمرو جمهوری اسلامی، لازم است ضمن بسیج همه منابع و سرمایه های ملی سایبری برای داشتن فضای سایبری (مجازی) امن، بومی، پایدار، پاسخگو و پشیمان کننده در مقابله تهدیدات دشمن، این موارد مدنظر واقع شود:

  1. تدوین نظام جامع بازدارندگی سایبری در جهت دفاع عمیق، لایه به لایه و مستحم با توسعه عمق دفاعی
  2. تدوین نظام فرماندهی و کنترل هوشمند با قابلیت تشخیص و شناسایی تهاجم
  3. مصونیت در زیرساخت های حیاتی و حساس کشور در برابر تهدیدات و حملات سایبری
  4. توجه جدی به سرمایه انسانی خلاق، کارآمد  جهادی با ذهنیت مسئولانه بازدارنده در حوزه دفاع سایبری
  5. توجه جدی به دیپلماسی سایبری فعال و ائتلافی در مسیر منافع ملی
  6. اهتمام به استقلال و خوداتکایی با صنعت بومی دفاع سایبری
  7. اهتمام به آسیب ناپذیری زیرساخت های حیاتی و حساس
  8. طراحی نظام تولید و توسعه قدرت درون زای سایبری
  9. دستیابی به مشارکت و ارتقای همکاری های های نهادی
  10. دستیابی به قدرت آفندی تلافی جویانه، قاطع و پشیمان کننده

خوشبختانه این موارد در قوانین و اسناد بالادستی مثل سیاست های کلی نظام در حوزه های مرتبط، سند چشم انداز بیست ساله، اسناد راهبردی پدافند سایبری و افتا و اسناد نظامات جامع شامل تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات، نظام جامع عملیات پدافند سایبری کشور و سند نظام ملی پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی بدان اشاره شده است و جهت اجرایی شدن باید مدنظر دستگاه ها و نهادهای مختلف مرتبط مثل دولت، مجلس، قوه قضاییه و نیروهای مسلح و غیره قرار بگیرد.

(1) مقام معظم رهبری می فرمایند: قوی شدن کشور جزو هدفهای ما است… امروز قوّت در فضای مجازی حیاتی است؛ امروز فضای مجازی حاکم بر زندگی انسانها است در همه‌ی دنیا؛ و یک عدّه‌ای همه‌ی کارهایشان را از طریق فضای مجازی پیش میبرند؛ قوّت در این [زمینه] حیاتی است. (بیانات مورخه 3 فروردین 1399)

از همین پرونده بیشتر بخوانید:

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست