به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در بخشنامه ای از سوی علی بعیدی معاون برنامه ریزی و امور بین الملل   و احمد ذاکریمعاون توسعه مدیریت و منابع   به مدیران کل، مدیران و روسای محترم گمرکات اجرایی اعلام شد، در راستای اجرایی نمودن تکالیف اسناد بالا دستی در زمینه بهبود محیط کسب و کار و بهبود خدمت رسانی به فعالان اقتصادی قانونمدار، پیرو بخشنامه های سالانه ابلاغ عناوین شرکتهای منتخب فعال اقتصادی مجاز (AEO) جهت برخورداری از تسهیلات مصوب، به منظور شفاف سازی و ایجاد وحدت رویه، فهرست تجمیعی آخرین عناوین فعالان اقتصادی مجاز (AEO) ارسال و اعلام می دارد. تمامی گمرکات کشور ملزم به ارائه تسهیلات مربوط با رعایت دقیق قوانین مرتبط و ضوابط ذیل به شرکت های ابلاغی می باشند. 

الف- تعداد 378 شرکت طی 5 سال گذشته از سوی کمیته مرکزی (AEO) به عنوان فعالان اقتصادی مجاز تعیین و طی بخشنامه های متعدد به گمرکات اجرایی کشور ابلاغ شده است. فهرست ضمیمه، تجمیع عناوین ابلاغی طی سنوات قبل تاکنون بوده و تمامی شرکت ها مشمول برخورداری از تسهیلات می باشد. 

لازم به ذکر است خروج هر شرکت از فهرست یاد شده، صرفا منوط به اعلام مراتب از سوی دبیرخانه کمیته مرکزی (دفتر مدیریت اطلاعات و برنامه ریزی) خواهد بود. 

ب- در خصوص سطوح تعیین شده در فهرست، در راستای اجرایی شدن ضوابط رتبه بندی (موضوع بخشنامه 478275) از تاریخ 1399/4/31 سطح بندی شرکت های منتخب انجام گردیده است لذا تاکنون صرفا تعداد 10 شرکت در سطح دو و تعداد 3 شرکت در سطح 3 به عنوان فعال اقتصادی مجاز تعیین شده اند. بدیهی است سایر شرکت ها (365 شرکت) به عنوان فعال سطح یک تلقی شده و تسهیلات مرتبط با سطح یک به آنها تعلق خواهد گرفت.

تبصره: در خصوص عناوین ابلاغی آتی نیز مطابق سطوح تعیین شده در بخشنامه می بایست تسهیلات به شرکت ها ارائه گردد.

ج – وفق تبصره یک ذیل بند (ب) دستورالعمل اخذ ضمانت نامه بانکی ریاست کل محترم به شماره 1648806 مورخ 1399/12/28 ارائه تسهیلات به شرکت های تولیدی در هر سه سطح و بازرگانی های سطح یک مشتمل بر تمام تسهیلات مصوب بوده و شرکت های یاد شده مجاز به تودیع ضمانت نامه بانکی با سررسید یک ساله خواهند بود. همچنین در خصوص سطوح 2 و 3 واحدهای بازرگانی سررسید ضمانت نامه بانکی این شرکت ها در مطابقت با ضوابط تعیین شده در دستورالعمل ضمانت نامه به ترتیب معادل 5 و 3 ماه می باشد.

د – با عنایت به ضرورت اعمال ضوابط ارزی ابلاغی بانک مرکزی در خصوص آن دسته از شرکتهای (AEO) که نسبت به انجام تعهد بازگشت ارز صادراتی اقدام ننموده اند و در فهرست ضمیمه، ذیل ستون «وضعیت تعلیق» به عنوان مشمولان تعلیق مشخص شده اند، می بایست از ارائه تسهیلات (AEO) به آنها خودداری گردد. بدیهی است در صورت تغییر وضعیت بدهی آنها، متعاقبا مراتب رفع تعلیق به صورت بخشنامه اطلاع رسانی خواهد گردید.

تبصره یک- لازم به ذکر است که در وضعیت «شمول تعلیق» محدودیتی برای فعالیت خارجی شرکتها وجود نداشته و گمرکات صرفا در خصوص ارائه تسهیلات (AEO) میبایست به صورت مقطعی تا زمان ایفای تعهد ارزی، محدودیت ایجاد نمایند.

تبصره دو – در خصوص آن دسته از شرکتهایی که دارای تعهد ارزی صادراتی (از محل ورود موقت) ایفا نشده می باشند، مستند به نامه شماره 99/100/45512 مورخ 1399/12/27 سازمان توسعه و تجارت ایران، تا پایان اردیبهشت 1400 اعمال هرگونه محدودیت تسهیلاتی برای آنها لغو گردیده است. لذا این شرکتها تا زمان تعیین شده به عنوان فعال اقتصادی مجاز برخوردار از تسهیلات تلقی میگردند. در صورت تغییر سیاست یاد شده، اطلاع رسانی لازم انجام خواهد گردید.

 ضروری است در صورت احراز و اثبات موارد تخلف شرکت های ابلاغی در هر مقطع زمانی از معیارهای مندرج در شیوه نامه اعم از: «وجود سابقه جعل اسناد گمرکی قطعیت یافته، سابقه قاچاق قطعیت یافته و پرونده مفتوح در 3 سال گذشته، وجود بدهی قطعی، وجود تعهدات و تضامین ایفا نشده، سابقه موثر کیفری در زمینه تقلب تجاری، سابقه هرگونه تخلف قطیت یافته در سه سال گذشته، محکومیت قطعی به جرائم مرتبط با فعالیت های امور گمرکی و ترخیص کالا، مراتب می بایست با قید فوریت به دفتر مدیریت اطلاعات و برنامه ریزی (دبیرخانه کمیته) اعلام گردد.

مسئولیت حفظ اجرای این بخشنامه و رعایت موارد ابلاغی به عهده بالاترین مقام آن گمرک می باشد.

معاون برنامه ریزی و امور بین الملل
علی بعیدی

معاون توسعه مدیریت و منابع
احمد ذاکری

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست