به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، به دنبال تقویت چشم انداز تقاضا و نشانه هایی از ترمیم اقتصادی در چین و آمریکا که سبب کمرنگ شدن نگرانی ها در مورد رشد موارد ابتلا به کرونا در سایر اقتصادهای بزرگ شد، قیمت نفت روز جمعه شاهد اندکی کاهش بود اما در مجموع معاملات هفتگی افزایش یافت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات دیروز با 17 سنت معادل 0.3 درصد کاهش به 66 دلار و 77 سنت رسید. قیمت نفت برنت در این هفته شاهد رشد 6 درصدی بود.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز با 33 سنت معادل نیم درصد کاهش به 63 دلار و 13 سنت رسید.

آمارهای رسمی نشان می دهد تولید ناخالص داخلی چین در سه ماهه سوم امسال 18.3 درصد رشد داشته است. در آمریکا نیز میزان خرده فروشی شاهد رشد قابل توجهی بوده و ادعاهای بیکاری کاهش داشته است.

باب یاوگر تحلیلگر بازار نفت در موسسه میزوهو گفت: «آمارهای قوی اقتصادی ناشی از چک های 1400 دلاری پرداخت شده توسط دولت بایدن به شهروندان آمریکایی یک عامل مثبت برای بازار انرژی به شما می رود.»

این هفته هم آژانس بین المللی انرژی و هم سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) با استناد به ترمیم غیرمنتظره فعالیت های اقتصادی در برخی کشورها پیش بینی های خود از رشد تقاضا برای نفت در سال 2021 را افزایش دادند.

همچنین آمارهای دولت آمریکا در روز چهارشنبه نشان داد میزان ذخایر نغت خام این کشور شاهد 5.9 میلیون بشکه کاهش بوده است.

اما فعالیت های اقتصادی در همه کشورها در حال ترمیم نیست. تعداد موارد ابتلا به کرونا در هند به رقم های بی سابقه ای رسیده است. صدر اعظم آلمان روز جمعه اعلام کرد، موج سوم کرونا این کشور را درگیر خود کرده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست