‌به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما؛ کاظم خاوازی در دیدار با وزیر امور خارجه صربستان گفت: در حوزه کشاورزی ایران روابط بسیار خوبی با کشورهای شرق اروپا دارد و خواستار آن هستیم که این روابط به خصوص با کشور صربستان توسعه یابد.

خاوازی افزود: در ایران زمینه‌های بسیار خوبی در تولید بذر وجود دارد و بین دو کشور ایران و صربستان در خصوص تبادلات بذر می‌تواند همکاری‌های بسیار خوبی شکل گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ایران گواهی نامه‌های لازم برای صادرات بذر خود به ۶۳ کشور را دریافت کرده و با توجه به شرایط آب و هوایی انواع بذر را می‌توانیم تولید و به صربستان صادر کنیم.

وی افزود: در حوزه تولید آفت کش‌ها و همچنین کود شیمیایی نیز که تکنولوژی آن در صربستان وجود دارد ایران آمادگی کامل دارد که ماده مؤثره تولید مواد آفت‌کش را از نفت تولید و در اختیار صربستان قرار دهد.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: همچنین در حوزه داروهای دامپزشکی و واکسن هم می‌توانیم از طریق سرم‌سازی رازی نیاز کشور صربستان را به این مواد برطرف کنیم.

وی تاکید کرد: در حوزه آبزیان از جمله میگو و خاویار نیز صربستان می‌تواند یکی از مقاصد صادراتی ایران باشد.

خاوازی با اشاره به اینکه خواستار ایجاد روابط برد برد در حوزه کشاورزی میان دو کشور هستیم گفت: در همین چارچوب خواستار آن هستیم که در خصوص ذرت، وارد رابطه کشت قراردادی با صربستان شویم و از این طریق نیاز کشور به ذرت را تا حدود زیادی برطرف کنیم.

وی افزود: همچنین تهاتر در تجارت نیز مورد تاکید ما قرار دارد تا از این طریق بتوانیم در مقابل صادرات نفت و سایر فرآورده‌های نفتی نیازهای کشور به برخی محصولات کشاورزی از جمله غلات را از کشور صربستان برطرف کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در حوزه گیاهان دارویی و زعفران نیز می‌توانیم مراوادت خوبی را با کشور صربستان داشته باشیم.

وی همچنین اظهار داشت: پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک کشاورزی که از سوی صربستان به ما داده شده را می‌پذیریم و پیگیری خواهیم کرد.

خاوازی افزود: در ایران سالانه ۱۱۵ هزار تن عسل و سه میلیون تن سیب تولید می‌شود و مناطق مستعدی برای کشت تمشک وجود دارد و با توجه به تولید این محصولات در صربستان این مشترکات می‌تواند زمینه ساز فعالیت بخش‌های خصوصی دو کشور شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حوزه پژوهشی نیز خواستار مراوده تجربیات در حوزه کشاورزی میان دو کشور هستیم.

همچنین در این جلسه نیکلا سکالویچ، وزیر خارجه صربستان نیز با تاکید بر لزوم گسترش روابط تجاری حوزه کشاورزی میان دو کشور ایران و صربستان افزود: همکاری سیاسی میان دو کشور در سطح بسیار بالایی است و این همکاری‌ها باید برای توسعه روابط تجاری مخصوصاً در حوزه کشاورزی به کار گرفته شود.

وی گفت: تولیدات کشاورزی ۹/۶ دهم درصد تولید ناخالص کشور صربستان را تشکیل می‌دهد و این حوزه از اهمیت بسیار بالایی در صربستان برخوردار است.

وزیر امور خارجه صربستان افزود: پیشنهاد می‌کنیم کمیته‌ای مشترک در حوزه کشاورزی تشکیل شود تا بتوانیم شرایط روابط برد – برد در این حوزه را برای فعالان میان دو کشور فراهم کنیم.

وی گفت: ما همواره آماده توسعه روابط با ایران هستیم و در همین رابطه پروژه مشترکی که میان سازمان نباتات ایران و دانشکده کشاورزی بلگراد قرار است شکل گیرد را حمایت می‌کنیم.

این مقام مسئول صربستانی ادامه داد: خوشحالیم که طرف ایرانی مجوز واردات گوشت گاو و گوسفند از یکی از شرکت‌های صرب را صادر کرده است و بعد از سال‌ها مذاکره می‌توانیم همکاری مناسبی داشته باشیم.

وی گفت: اطمینان دارم که همکاری ما در حوزه کشاورزی می‌تواند بسیار گسترش یابد و شامل بخش‌های مختلف این حوزه بشود.

وزیر امور خارجه صربستان افزود: ما با طرف ایرانی می‌توانیم توافق نامه تجارت آزاد امضا کنیم تا زمینه ساز گسترش روابط تجاری بین دو کشور شود.

وی با تاکید بر اینکه یکی از قدیمی‌ترین نمایشگاه‌های کشاورزی به صورت سالانه در صربستان برگزار می‌شود تاکید کرد: ایران تا به حال در این نمایشگاه حضور نیافته و ما خواستار آن هستیم که از امسال بخش کشاورزی ایران در این نمایشگاه حضور یابد تا زمینه همکاری متقابل میان بخش خصوصی کشاورزی در دو کشور بیش از پیش فراهم شود.

سکالویچ گفت: در صربستان تولیدات لبنی، عسل، سیب، تمشک و توت جایگاه بسیار ویژه‌ای دارند که می‌توان در زمینه تجارت میان دو کشور این موضوع را مدنظر قرار داد، همچنین در خصوص روغن آفتابگردان و بذر این محصول می‌توانیم محصولات خود را به ایران صادر کنیم.

وی با اشاره به وجود مشکلات پرداخت بین بانکی میان دو کشور ناشی از تحریم‌ها اظهار داشت: برای حل این مشکل و اتخاذ ساز و کاری برای پرداخت‌های مالی میان دو کشور با نهادهای ذی ربط صحبت کردم و به نظرم به زودی این مشکل حل می‌شود و همین موضوع می‌تواند محرک بسیار خوبی برای گسترش روابط بین دو کشور شود.

وزیر خارجه صربستان با اشاره به اینکه وزارت خارجه صربستان مسئول دیپلماسی اقتصادی نیز است افزود: ما در وزارت خارجه به طور جدی پیگیر گسترش روابط تجاری میان دو کشور هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست