به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم وزیر جهاد کشاورزی در نشستی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای کشاورزی اتفاق بزرگی افتاده است و امسال توانستیم به جای افزایش قیمت 100 تومانی و 200 تومان گندم از 2500 تومان به 5 هزار تومان افزایش یافته است.

وی افزود: امروز قیمت گندم اصلاح شد و 1000 تومان از قیمت قبلی 4000 تومانی خود افزایش یافت و به 5000 تومان رسید.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه میزان بارندگی ها امسال 43 در صد کاهش داشته است گفت: از آنجا که بخش زیادی از گندمکاران ما دیم کار هستند و 800 هزار نفر دیم کار داریم این افزایش قیمت برای آنها خوشحال کننده است.

وی تصریح کرد: رییس جمهور و نوبخت رییس سازمان برنامه بودجه برای افزایش قیمت گندم سنگ تمام گذاشتند تا این نرخ بدون هیچ مشکلی تصویب شود و کسی با این نرخ مخالفت نکرد.

وی اظهار داشت: 80 درصد از کشت دیم کشور گندم و 40 درصد از کشت آبی نیز به این محصول اختصاص یافته و قیمت آن برای کشاورزان اهمیت دارد.

خاوازی همچنین یادآور شد: بیش از 40 درصد از پروتئین مصرفی مردم کشورمان از گندم تامین می شود و سعی شد با رفع مانع زدایی ها به تولید این محصول کمک شود.

وی در ارتباط با وضعیت ذخایر گندم کشور اظهار داشت: با توجه به اینکه شرکت بازرگانی دولتی ایران فعلا زیر نظر ما در وزارت جهاد کشاورزی نیست ما اطلاعات آن را نداریم.

وی اظهار داشت: پیش بینی تولید گندم 12 میلییون تن است و امیدواریم 7 میلیون تن خرید تضمینی داشته باشیم.

وی اظهار داشت: 4 میلیون هکتار از 6 میلیون هکتار گندم تولیدی کشور دیم است و کمبود بارش ها به تولید آنها صدمه می زند اما پیش بینی میکنیم به اندازه پارسال که 8 میلیون و 250 هزار تن خرید تضمینی داشتیم از آن کم نشود.

وی گفت: بخشی از گندم در صنف و صنوف مصرف می شود و هر کاری کنیم بخشی از آن خوراک دام میشود به طوری که سال قبل 850 هزار تن از گندم خوراک دام شد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم درباره قاچاق گندم گفت: بخشی از گندم نیز قاچاق و صرف مبادلات مرزی میشود.

وی درباره نحوه تعیین نرخ گندم گفت :قیمت گندم آنالیز دارد و قیمت آن خیلی عمومی و دست بالا گرفته شده است. این نرخ بر اساس هزینه تولید کشاورزانی انتخاب شده که قیمت تمام شده بالاتری دارند زیرا خیلی از کشاورزان به جای تولید 4 میلیون تن در هکتار بالای 7 تن تولید دارند.

وی اظهار داشت: آنالیزاعلام شده توسط بنیاد گندم کاران بوده است که ما نیز از آن حمایت کردیم.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست