به گزارش خبرنگار مهر، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی امروز در نشستی با خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر اینکه تعیین قیمت ۵ هزار تومان برای نرخ خرید تضمینی گندم مورد رضایت خیلی از تولید کنندگان نبوده و آنان معتقد هستند که قیمت باید حداقل ۵ هزار و ۵۰۰ تومان باشد، گفت: قیمت گندم آنالیز دارد و براساس آن آنالیز نرخ تمام شده تولید مشخص می‌شود.

وی با اشاره به اینکه معمولاً آنالیز قیمت خیلی عمومی و دست بالا گرفته می‌شود، تصریح کرد: به عنوان مثال بسیاری از کشاورزان از کودهای فسفاته یا ازته استفاده نمی‌کنند و یا خیلی از آنان آفت کش استفاده نمی‌کنند اما به همه پول این نهاده‌ها پرداخت می‌شود.

خاوازی گفت: همچنین در آنالیز قیمت مبالغی برای کمک به دیم کاران در نظر گرفته می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: قیمتی که امروز به تصویب رسید عددی بود که بنیاد ملی گندمکاران آن را اعلام کرده بود که این بنیان متشکل از کشاورزان است و ما به احترام آنان همین قیمت را در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مطرح کردیم که با حمایت رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه به تصویب رسید.

کاهش ۴۳ درصدی بارش بارندگی در سال جاری

خاوازی با اشاره به اینکه امروز اتفاق خیلی مهم در بخش کشاورزی رخ داد، گفت: قیمت گندم طی سالهای اخیر از دو هزار و ۵۰۰ تومان به چهار هزار تومان رسید و امروز نیز قیمت ۵ هزار تومان برای آن تعیین شد که نرخ معقول و خوبی است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به کاهش ۴۲ تا ۴۳ درصدی بارندگی‌ها در سال جاری افزود: ۸۰۰ هزار نفر تولید کننده گندم دیم در کشور داریم که امسال به دلیل این کاهش بارندگی‌ها به خاک سیاه نشسته اند و این افزایش قیمت باعث خوشحالی آنها می‌شود. همچنین این افزایش باعث می‌شود کشاورز با انگیزه بیشتری فصل کشت را آغاز کند.

وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد کشت دیم ما گندم است، اظهار داشت: ۴۲ درصد از پروتئین مردم کشور ما توسط گندم تأمین می‌شود بنابراین کشت آن در کشور اهمیت بسزایی دارد.

پیش بینی تولید ۱۲ میلیون تن گندم در سال جاری

خاوازی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه ذخایر گندم در کشور کاهش یافته و در برخی از استان‌ها با مشکل کمبود گندم مواجه هستیم، گفت: بحث ذخایر مربوط به شرکت بازرگانی دولتی است که متأسفانه فعلاً زیر نظر ما نیست. بنده از مدیر عامل این شرکت درخواست کردم که میزان ذخایر گندم را به ما اعلام کند که هنوز این اتفاق نیفتاده است.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: پیش بینی تولید گندم برای سال زراعی جاری ۱۲ میلیون تن است و بنده امروز قول داده ام که امسال هشت میلیون تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شود.

وی با اشاره به اینکه ۴ میلیون هکتار از ۶ میلیون هکتار سطح زیر کشت گندم، دیم است، ادامه داد: اگر بارندگی نباشد، تولید دیم آسیب زیادی می بیند اما در گندم آبی ما مشکلی نخواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته هشت میلیون و ۲۵۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شد، گفت: امسال رقم خرید بین هشت میلیون تا هشت میلیون و ۲۵۰ هزار تن خواهد بود.

خاوازی اضافه کرد: بین یک میلیون و صد تا یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن گندم به عنوان بذر مصرف می‌شود. بخشی وارد صنف و صنوف می‌شود و بخش دیگر نیز علیرغم مراقبت‌هایی که می‌کنیم به عنوان خوراک دام مصرف می‌شود. به عنوان مثال سال ۹۸، ۸۵۰ هزار تن گندم به عنوان خوراک دام مصرف شده ضمن اینکه بخشی از این محصول نیز قاچاق می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست