به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، شرکت خدمات مالی گلدمن ساچز به جمع شرکت‌هایی پیوست که اوج تقاضای نفت را خیلی زود پیش‌بینی می‌کنند. این بانک سرمایه‌گذاری پیش‌بینی خود از اوج تقاضای نفت در بخش حمل و نقل را یک سال جلوتر آورد و 2026 اعلام کرد و دلیل آن را افزایش استفاده از خودروهای برقی می‌داند. طبق گفته گلدمن، مصرف کلی نفت خام به خاطر کاربرد در تولید سوخت هواپیما و مواد پتروشیمی طی این دهه افزایش می‌یابد ولی این رشد پس از 2025 بسیار ضعیف خواهد بود.

 جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید.

 گلدمن جدیدترین شرکتی است که پایان رشد تقاضا برای نفت را تغییر داده و جلوتر آورده است. بریتیش پترولیوم سال گذشته اعلام کرد دوره رشد تقاضای نفت احتمالا همین حالا هم پایان یافته است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدگاه محافظه‌کارانه‌تری دارد و سال 2030 را به عنوان پایان این دوره اعلام کرده است.

 شرکت وود مکنزی اخیراً به شرکت‌های نفت دنیا هشدار داده آماده تسریع روند تغییر مصرف انرژی باشند. اگر دولت‌ها کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای را طبق قرارداد اقلیمی پاریس در پیش بگیرند، مصرف نفت از 2023 رو به کاهش می‌گذارد.

 تحلیلگران گلدمن ساچز عقیده دارند:«سیاست های دولتی برای کاهش تولید گازهای آلاینده تاثیر زیادی بر تقاضا در حمل و نقل جاده‌ای خواهد گذاشت و تولید مواد پتروشیمی جدیدترین پیش‌برنده تقاضا برای نفت خواهد بود که نتیجه رشد اقتصادی و افزایش مصرف مخصوصاً در بازارهای نوظهور است».

  گلدمن پیش‌بینی می‌کند تقاضا برای نفت هرگز به سطح 2019 باز نمی‌گردد. کاهش تقاضا برای حمل و نقل جاده‌ای که 43 درصد از مصرف کلی نفت را تشکیل می‌دهد، به خاطر افزایش تمایل به دورکاری در نتیجه بحران کرونا تشدید شده است.

 ولی سایر بازیگران صنعت نفت و گاز عقیده دارند درست است که دنیا به سمت استفاده کمتر از کربن پیش می‌رود، ولی نفت همچنان نیازهای انرژی دنیا را تامین می‌کند و اصلی‌ترین منبع انرژی در جهان به دنبال آسیب دیدن اقتصادها از بحران کرونا خواهد بود.

 انتهای پیام/38

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست