به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم اظهار داشت: تغییراتی در مصوبه 177 ایجاد شده که از آن جمله می توان به تصویب امکان ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان سال 97 و بعد از آن از طریق واردات در مقابل صادرات خود یا غیر مشروط به ثبت اظهار صادرکننده مبنی بر در اختیار داشتن ارز مربوط به پروانه های صادراتی در سامانه جامع تجارت اشاره کرد. این در حالیست که در مصوبه 177 ، این امکان فقط برای ایفای تعهدات ارزی سال 1398 به بعد وجود داشت.

وی افزود: اختیار افزایش مهلت تعیین شده برای واردات ماشین آلات و تجهیزات خط تولید و مواد اولیه تولید کالاهای واسطه ای و قطعات خطوط تولید ، دارو و تجهیزات پزشکی در سالهای 1399 و 1400 توسط کمیته ماده 3 موضوع مصوبات چهاردهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی از دیگر مصوبات جلسه214 ستاد هماهنگی اقتصادی بود. که بر اساس آن کمیته ماده 3 متشکل از سازمان برنامه و بودجه ، وزارت امور اقتصادی و دارایی ، بانک مرکزی ، وزارت جهاد کشاورزی ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و به مسئولیت وزارت صنعت ، معدن و تجارت مهلت مذکور را بر اساس شماره ثبت سفارش به بانک مرکزی اعلام خواهد کرد.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از دیگر اصلاحات انجام شده در مصوبه یکصدو هفتاد هفتم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را موضوعات مربوط به ترخیص کالاهای وارداتی عنوان کرد و ادامه داد: به استثناء مواردی که طبق قانون تعیین شده است ، گمرک جمهوری اسلامی ایران باید صرفا به آن دسته از کالاهای وارداتی که ثبت سفارش انها دارای اعلامیه تامین ارز است اجازه ترخیص دهد ، ضمن آنکه گمرک جمهوری اسلامی ایران مجاز است بر اساس تعرفه های اعلامی از سوی وزارت صمت و با تایید وزیر امور اقتصادی و دارایی ، پیش از صدور اعلامیه تامین ارز ( بدون کد رهگیری ) اقدام به ترخیص 90 درصد کالاهای اظهار شده کند .

زادبوم افزود: این اقدام متوط به دریافت تعهد از متقاضی مبنی بر ارائه کد رهگیری ، حداکثر دو ماه پس از ترخیص درصدی کالا خواهد بود.

مسوول کمیته اقدام ارزی در پایان توجه صادرکنندگان را به بند 15 مصوبه جدید ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در خصوص بررسی و ابلاغ پیشنهادات تکمیلی نحوه ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان توسط کمیته ماده 2 مصوبات چهاردهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی جلب کرد و خاطر نشان ساخت: پیش نویس دستورالعمل ایفای تعهدات ارزی متضمن همه مصادیق ایفای تعهدات ارزی و همچنین چگونگی رفع تعهدات معوق توسط کمیته اقدام ارزی تدوین شده و در آینده نزدیک توسط کمیته ماده 2 متشکل از وزیر صنعت ، معدن و تجارت ، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر نفت ، رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس کل بانک مرکزی ابلاغ خواهد گردید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست