به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشا تودی، علی رغم بالا گرفتن فشارهای آمریکا علیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و تهدید به تحریم‌ آنها، اما آلمان و اکثر کشورهای اروپایی که میلیاردها دلار برای ساخت خط انتقال گاز روسیه به اروپا موسوم به نورداستریم 2 سرمایه‌گذاری کرده‌اند هنوز کوتاه نیامده و از اجرای این پروژه حمایت می‌کنند.

ریچارد وولف، استاد دانشگاه و نویسنده، می‌گوید: پروژه نورد استریم 2 از دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه روسیه مستثنا شده‌ است؛ چراکه آمریکا می‌ترسید اروپایی‌ها که همین حالا هم در برابر فشارهای آمریکا برای انحلال این پروژه مقاومت می‌کنند، ناراحت شوند. در واقع اتحادیه اروپا در زمان دونالد ترامپ هم که فشارها به شدت بالا بود، برای تعطیل کردن پروژه نورد استریم 2 سر خم نکرد.

وولف گفت: دیگر کشورهای اروپایی همانند گذشته تابع فشارهای آمریکا نیستند. قبلا شاهد آن بودیم که هر لحظه رئیس  جمهور آمریکا چیزی می‌گفت کشورهای اروپایی عقب نشینی کرده و اطاعت می‌کردند. به نظر من آن روزها به پایان رسیده و دوباره شاهد روی آوردن کشورهای اروپایی به سمت تکمیل پروژه نورد استریم 2 هستیم.

این استاد دانشگاه گفت: اقدامات آمریکا تنها در حال نزدیک کردن روسیه و چین به یکدیگر است و  این دو کشور روز به روز خودکفاتر می‌شوند. 

این مسئله آمریکا را در شرایط سختی قرار می‌دهد؛ چراکه مسکو و پکن در حال همکاری با یکدیگر و خارج کردن کشورهای جهان سوم از زیر سلطه آمریکا هم هستند.

انتهای پیام/ب


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست