به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، برخی کاربران سامانه «فارس من» با ثبت سوژه ای با عنوان «حمایت از صنعتگران در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» خواستار پیگیری این موضوع شدند.

سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در این خصوص با تاکید بر اهمیت بهبود فضای کسب و کار در رونق تولید، از اصلاح ماده ۳ مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی ، صنعتی و معدنی مرتبط با سازمان حفاظت محیط زیست به نفع سرمایه گذار خبر داد.

وی با تاکید بر اهمیت بهبود فضای کسب و کار و کاهش بروکراسی اداری و تاثیر آن در افزایش سرمایه‌گذاری در بخش تولید، توجه به آن را یکی از عوامل مهم در راستای تحقق شعار سال دانست و گفت: بر اساس مقررات و ضوابط استقرار واحد‌های تولیدی، صنعتی و معدنی، دستگاه‌های صادرکننده جواز تأسیس مکلف هستند در زمان صدور مجوز احداث، توسعه، تغییر خط و یا محل واحد، اصلاح و صدور پروانه بهره‌برداری این واحدها، از اداره کل محیط زیست استان مربوطه استعلام کنند.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت با یادآوری اینکه قبلاً ارزیابی زیست محیطی و زون‌ بندی شهرک‌های صنعتی به تایید سازمان حفاظت محیط زیست کشور رسیده است، تصریح کرد: شرکت شهرک‌های صنعتی با توجه به زون‌ بندی که مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست است، زمین را به متقاضیان واگذار می‌کند‌.

زرندی افزود: وزارت صمت در راستای مقررات زدایی و تسهیل در صدور مجوزهای کسب‌ و کار، به دنبال این بود تا برای صدور جواز تأسیس جهت اجرای طرح‌های جدید و توسعه واحد‌های موجود در داخل شهرک‌های صنعتی، دیگر نیازی به استعلام از سازمان حفاظت محیط زیست نباشد و این موضوع در سال گذشته به صورت جدی به صورت جدی از سوی وزارت صنعت مورد پیگیری قرار گرفت.

وی در ادامه به مصوبات چهل و هفتمین نشست هیئت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار استناد کرد و توضیح داد: با توجه به پیگیری‌های وزارت صمت و تلاشی که در این راستا انجام شد، در این جلسه که در اواخر اسفند ماه سال گذشته برگزار شد، موضوع مربوط به اصلاح ماده ۳ مقررات و ضوابط استقرار واحد‌های تولیدی، صنعتی و معدنی مورد تصویب قرار گرفت. بر اساس این مصوبه سازمان حفاظت محیط زیست مکلف شد تا نسبت به اصلاح این قانون اقداماتی را انجام دهد.

زرندی بخشی از این اصلاحات را مربوط به حذف استعلام سازمان حفاظت محیط زیست در زمان صدور مجوز احداث، توسعه و تغییر در واحد تولیدی عنوان کرد و گفت: این مصوبه مسئولیت هرگونه تناقض با ضوابط استقرار در مرحله بهره‌برداری برای این قبیل واحدها را بر عهده سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌داند و برای محصولاتی که تعیین رده نشده‌اند، وزارت صنعت، معدن و تجارت را مکلف به اخذ مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست کرده است تا این سازمان بعد از رده‌بندی محصول، پاسخ را به وزارت صنعت اعلام کند.

معاون طرح و برنامه با تاکید بر تاثیر اجرای این مصوبه در تسهیل تولید و بهبود فضای کسب و کار، حذف بروکراسی اداری در روند صدور مجوزها را گام موثری در ایجاد جذابیت در بخش تولید و افزایش انگیزه برای سرمایه‌گذاری در این حوزه عنوان کرد و گفت: با توجه به اقداماتی که در سال گذشته در وزارت صمت و نیز حمایت دولت در حوزه تولید انجام شده است، امیدواریم شاهد اتفاقات خوبی در بخش تولید کشور باشیم.

انتهای پیام/


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست