به گزارش خبرگزاری تسنیم، حمیدرضا مؤمنی در نشست با شورای معاونین و مدیران شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) اظهار کرد: امروز انتظارات از مناطق آزاد زیاد است اما امکانات کافی در اختیارش نیست. زمانی که از ابتدا مسیر را به دقت ترسیم نکنیم چنین مشکلاتی نیز به وجود می‌آید.

وی یادآور شد: کسانی که به عملکرد مناطق آزاد انتقاد می‌کنند و آن را با نمونه‌های مشابه خارجی مقایسه می‌کنند در نظر نمی‌گیرند در سایر کشورها دولت زیرساخت‌ها از قبیل راه و فرودگاه و ضروریات دیگر را در این مناطق تأسیس کرده است. برنامه جامع تدوین و سپس از سرمایه‌گذارها دعوت به همکاری شده است. 

وی بابیان این‌که اگر خواهان مناطق آزاد در کشور هستیم باید بسترهای آن را نیز فراهم کنیم و با درآمدهای ناپایدار نمی‌توان کارهای توسعه‌ای را پیش برد،‌ افزود: در حالی تراز تجاری کشور طی 2 سال اخیر منفی بوده که در همین مدت‌زمانی تراز تجاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مثبت بوده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد با تأکید بر این‌که امروز مناطق آزاد در وضعیت مطلوبی قرارگرفته‌اند، گفت: اقدامات توسعه‌ای دولت در مناطق آزاد رشدی چشمگیری داشته و بسیاری از اقدامات برای نخستین بار در کشور رقم خورده است. طبق اسناد موجود در این دولت رکوردشکنی‌های زیادی در مناطق آزاد اتفاق افتاده است و بستر کار به‌گونه‌ای فراهم‌شده است که مدیران آینده هیچ بهانه‌ای برای عدم جهش و پیشرفت ندارند.

مؤمنی اضافه کرد: مناطق آزاد باید خود درآمد داشته و خود هزینه کنند. امروز اتفاقات خوبی در کیش و قشم افتاده است. باید مشخص شود از دارایی‌های خود تا چه میزان استفاده می‌کنیم. میزان استفاده از منابع امروز نزدیک به صفر است. در کیش یک حرکت بسیار خوب اتفاق افتاد و برنامه‌های تأمین مالی باقوت و قدرت اجراشده که باید این تجربیات به سایر مناطق هم تسری یابد.

وی بابیان این‌که منطقه آزاد امام (ره) یک مجموعه نوپا بوده و نیاز به کمک دارد، گفت: این منطقه آزاد با سایر مناطق آزاد متفاوت است و ظرفیت‌های بی‌بدیلی دارد که باید با اتکا به آن‌ها مسیر پیشرفت را در پیش گیرد. سرعت رشد این منطقه آزاد بسیار خوب است و در حوزه زیرساخت به‌مراتب از سایر مناطق آزاد وضعیت بهتری دارد. تنها مانع در این عرصه عدم وجود مدیریت واحد است و باید این مسئله حل شود.

به گفته وی، مزیت‌های منطقه آزاد شهر فرودگاهی فوق‌العاده است و قطعاً به‌کارگیری تجارب و دانش سایر مناطق آزاد به عملکرد بهتر این منطقه کمک خواهد کرد.

وی تأکید کرد: شورای تأمین مالی در دبیرخانه تشکیل شده و به‌زودی گروه‌های مشاور به همه مناطق آزاد اعزام می‌شوند و مناطق می‌توانند با پیاده کردن برنامه‌های نوین منابع مالی پایدار را برای خود محقق کنند.

مشاور رئیس‌جمهور گفت: موقعیت خاص منطقه آزاد شهر فرودگاهی ظرفیت مناسبی برای راه‌اندازی بازارهای مالی و دیجیتال مارکتینگ را ایجاد کرده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست