به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس تهران این روزها حال و روز خوبی ندارد. بسیاری از نمادها قفل در صف فروش هستند و هیچ خریداری برای این سهم‌ها وجود ندارد. تصمیمات جدید سازمان بورس در مورد دامنه نوسان مثبت 6 و منفی 3 نیز که از روز اول اردیبهشت اجرایی شده است، حداقل در این روز نتوانست بازار را با یک شوک مثبت مواجه کند.

به نظر می‌رسد روند خروج سرمایه از بازار سرمایه هر روز بیشتر از روز قبل از سوی سهامداران خرد در حال اجراست و بی اعتمادی به بازار به یک وضعیت بغرنج رسیده است.

* شاخص کل همچنان می ریزد

شاخص کل در هفته پایانی فروردین ماه مانند هفته های گذشته با روند نزولی همراه بود و این شاخص طی معاملات این هفته با کاهشی 2.9 درصدی به عدد یک میلیون و دویست و هفت هزار واحدی رسید.

شاخص کل در 4 روز از هفته گذشته منفی بود. روز سه شنبه نیز تنها به دلیل اخبار مثبتی که پیرامون صنعت بانکی مبنی بر تغییر نرخ تسعیر ارز شکل گرفت، توانست شاخص کل را به میزان 2700 واحد مثبت کند. کاهش 36 هزار واحدی شاخص کل در این هفته، سبب شکسته شدن چند حمایت معتبر از شاخص کل نیز شد.

البته با  توجه به اخبار خوبی که در حوزه صنعت و افزایش قیمت 40 درصدی در این صنعت در هفته گذشته منتشر شد، انتظار می رفت این صنعت نیز بتواند شاخص کل را با تغییرات بیشتری همراه کند. اما بازار سرمایه به اخبار خوب واکنش خود را از دست داده است.

*مقاومت نمادهای کوچک در مقابل ریزش

شاخص کل هموزن نیز به تبعیت از شاخص کل این هفته حال و روز خوبی نداشت و تمام روزهای هفته را منفی سپری کرد. البته کاهش شاخص کل هموزن تنها 1 درصد بود. این مساله نشان می دهد نمادهای کوچک بازار تا حدود زیادی در حال مقاومت جهت مقابله با ریزش هستند.

نکته جالب توجه در خصوص شاخص هموزن اینکه حدود به طور میانگین روزانه 500 نماد به ارزش بیش از 6 هزار میلیارد تومان در صف فروش قرار داشته اند.  تعداد نمادهای در صف خرید نیز کمتر از 10 نماد بوده اند.

280 نماد در روز دوشنبه حتی یک سهم نیز در آنها معامله نشد. این موضوع نشان می دهد سهامداران خرد در حال حاضر تمایلی به خرید سهام ندارند و در انتظار آینده نشسته اند که ببینند چه اتفاقاتی در بازار سهام رخ می دهد.

* نگرانی ها از خروج پول ادامه دارد

خروج پول سهامداران خرد از بازار سرمایه وارد یک فاز جدید شده است. بسیاری از کارشناسان این مساله را نشات گرفته از سیاست های اشتباه دولت و سازمان بورس می دانند. نامتقارن شدن دامنه نوسان علاوه بر ایجاد رکود در بازار سرمایه، خروج چول شدید از این بازار را نیز به همراه داشته است. در هفته گذشته حدود 2200 میلیارد تومان پول از بورس خارج شده است.

در صورتی که روند خروج پول از بازار سرمایه متوقف نشود، باید روزهای سخت تری را برای بورس در نظر گرفت. در این مدت بازار هیچ حمایتی از سوی شرکت های حقوقی نشده است. این مساله می تواند بر روی بازارهای موازی بازار سرمایه نیز تاثیر فراونی داشته باشد.

بازارهایی همچون سکه، ارز، مسکن و خودرو و اخیرا ارز مجازی به شدت در حال جذب سرمایه های افراد هستند. در صورتی که این مساله ادامه داشته باشد، می تواند بحران های دیگری در سایر بخش های اقتصاد نیز به وجود بیاورد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند نقدینگی زیادی به سبب رفتارهای ناشایستی که طی ماه های گذشته صورت گرفت، از بازار سرمایه خارج شده است، به طور قطع وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس به عنوان دو مقام مسئول باید در این رابطه پاسخگو باشند.

گسترش اعتراضات سهامداران به شهرهای مختلف

در این هفته چند تجمع اعتراضی به روند شکل گرفته در بورس در تهران و برخی شهرهای دیگر انجام شده است. سهامداران معترض خواستار ورود نهادهای ذیربط به تخلفات احتمالی صورت گرفته در جریان معاملات ماه های گذشته بودند.  

افراد حاضر در این تجمعات که به صورت خودجوش انجام شده است، خواهان رسیدگی به مشکلات بورس جهت خروج این بازار از رکود شده اند.

حال باید منتظر ماند و دید آیا سازمان بورس و دولت فکری به حال سرمایه های مردم در بازار سرمایه خواهند کرد و یا روند موجود در هفته های آینده نیز تکرار خواهد شد.

انتهای پیام/


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست