به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، امروز برای دومین بار طی هفته جاری عده‌ای از سهامداران  حقیقی که در جریان ریزش شاخص بورس تهران طی 7 ماه گذشته دچار زیان شده‌اند، در اعتراض به از دست رفتن سرمایه‌های اندک خود مقابل ساختمان بورس اوراق بهادار تهران در سعادت آباد تجمع کردند.

همچنین خبر رسیده است که عده‌ای از سهامداران بورس مقابل تالار بورس در اصفهان نیز تجمع کرده‌اند.

از سال گذشته که همزمان با آزاد شدن سهام عدالت و همچنین رشد شاخص در نیمه اول سال انجام شد و نیز دعوت مقامات دولتی مانند رئیس جمهور و وزیر اقتصاد مبنی بر سرمایه‌گذاری مردم در بازار سرمایه‌، تعداد زیادی از مردم وارد بازار شده و سرمایه‌های اندک خود را وارد بازار کردند و در نیمه اول تا مرداد ماه روند شاخص رو به رشد بود، به گونه‌ای که از 508 هزار واحد اول سال 99 به 2 میلیون و 100 هزار واحد در نیمه مرداد همان سال رسید، اما بعد از آن روند ریزش شاخص ادامه پیدا کرد تا این که در حال حاضر امروز شاخص کل به یک میلیون و 207 هزار واحد رسیده است.

گرچه بازدهی میانگین بورس که بر اساس شاخص کل 153 درصد بوده است اما بخشی از سهامداران حقیقی در روزهای اوج شاخص اقدام به خرید سهام کردند که دچار زیان‌های شدیدی شدند. حتی برخی از خریداران عرضه‌های اولیه نیز دچار زیان شدند به گونه‌ای که سهام صندوق سرمایه‌گذاری پالایش یکم که توسط دولت به قیمت 10 هزار تومان ارائه شد، به شدت کاهش یافته و هم اکنون هر واحد سرمایه گذاری پالایش یکم 6957 تومان ارائه می‌شود. یعنی خریداران این واحدها پس از 7 ماه صبر و تحمل با 31 درصد زیان همراه شده‌اند.

به هر حال با توجه به افزایش حضور مردم در بورس که به قول رئیس سازمان بورس تعداد سهامداران بورس به 57 میلیون نفر یعنی حدود 75 درصد جمعیت کشور رسیده باید قوانین مراقبتی برای حفاظت از سرمایه‌های اندک مردم در بورس بیشتر شود و همچنین جلوی سوءاستفاده عده‌ای سودجو و همچنین جلوگیری از سیگنال فروشی و استفاده از اطلاعات پنهانی بازار گرفته شود تا مردم دچار زیان نشوند.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ب


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست