به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مقام معظم رهبری در سخنرانی نوروزی امسال با استناد به یکی از گزارش های بانک جهانی به رتبه 18 اقتصاد ایران بین اقتصادهای دنیا اشاره کرده بودند.

خبرگزاری تسنیم در تاریخ 4 فروردین 99 در تبیین این آمار، نقدهای هایی که به اعلام این رقم شده بود و همچنین برخی نقدهای غیرمنصفانه و غیرکارشناسانه ای که رتبه اقتصاد ایران را بین 100 تا 200 اعلام می کردند، گزارشی منتشر کرد که در این گزارش تصریح شده بود، “بر اساس آمارهای رسمی صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، اقتصاد ایران طی یک دهه گذشته رتبه بین 16 تا 22 را بین اقتصادهای دنیا داشته” که انتقادهای بی اساس برخی در خارج و داخل کشور که رتبه اقتصاد ایران را بالای 100 عنوان می کردند، رد می کرد.

در عین حال در چند جای این گزارش تصریح شده بود که اقتصاد ایران در حال حاضر بر اساس آمار صندوق بین المللی پول در رتبه 22 قرار دارد.

و در جای دیگری از این گزارش هم تصریح شده بود که رتبه 18 اقتصاد ایران مربوط به سال های 2019 و 2017 بوده است.

رهبر معظم انقلاب شب گذشته در حرکتی قابل تحسین و ستودنی اشتباه آماری سخنرانی ابتدای سال در خصوص جایگاه اقتصادی ایران را اصلاح کردند و فرمودند که “آنچه که من درباره رتبه اقتصادی هجدهم ایران گفتم مربوط به 5، 6 سال قبل بوده است. “

در عین حال برخی رسانه ها در فضای مجازی با تقطیع گزارش 4 فروردین خبرگزاری تسنیم و با استناد به جدولی که انتهای گزارش به اشتباه آمده و پس از مدت کوتاهی حذف شده بود، درصدد القاء برخی مطالب نادرست و غیرواقعی برآمدند. 

مخاطبان عزیز می توانند متن کامل گزارش 4 فروردین تسنیم را در لینک زیر بخوانند.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست