محمد ساتکین، معاون وزیر نیرو در امور انرژی‌های تجدید پذیر در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به بند 3 تبصره 6 قانون بودجه گفت: از 10 سال پیش، مقرر شد، ردیف بودجه‎‌ای در قالب صرفه‌جویی  حامل‌های انرژی  برای توسعه تجدیدپذیرها در نظر گرفته شود اما سازوکار و رقم پرداخت این بودجه مهیا نمی‌شد.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق در بیان اینکه برای اولین بار در صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر سقف و کانال بودجه توسعه تجدیدپذیرها از محل صرفه‌جویی سوخت در سال 1400 ایجاد شد گفت: بر این اساس مقرر شد، بودجه توسعه تجدیدپذیرها از محل صرفه‌جویی سوخت تا سقف 2500 میلیارد تومان توسط دولت از طریق وزارت نفت پرداخت شود.

*توسعه صنعت برق تجدیدپذیر در گرو انجام تکلیف قانونی وزارت نفت

وی در بیان اینکه تحقق این بودجه منوط به عزم وزارت نفت برای انجام تکلیف قانونی است، گفت: خلا کانال و میزان بودجه برای توسعه تجدیدپذیرها رفع شده و ما نامه‌نگاری‌های خود را به منظور تحقق این بودجه با وزارت نفت آغاز کرده‌ایم.

ساتکین با اشاره به اینکه میزان بودجه توسعه تجدیدپذیرها در سال 1400، 4.5 برابر شده است، گفت: بودجه سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق از 1000 میلیارد تومان در سال گذشته به 4500 هزار میلیارد تومان رسیده است.

این مقام مسئول در تشریح منابع تامین بودجه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: علاوه بر 2500 هزار میلیارد تومانی که از محل صرفه‌جویی سوخت تامین می‌شود، بودجه ناشی از عوارض برق از 1000 میلیارد تومان به 1900 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده و همچنین مابقی بودجه از محل بازفروش بر تامین خواهد شد.

معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه امیدواریم، تحقق بودجه سال جاری زمینه توسعه چشمگیر و پر سرعت تجدیدپذیرها در کشور را فراهم کند، تاکید کرد: در شرایطی که بودجه سال جاری محقق شود، می‌توانیم سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در سبد ظرفیت نصب شده کشور را از 1 درصد به 2 درصد برسانیم و جهشی را در این زمینه رقم بزنیم.

*6 توربین بادی 2.5 مگاواتی در میل نادر نصب شد

ساتکین در بیان آخرین جزئیات ساخت نیروگاه بادی میل‌نادر گفت: تاکنون 6 توربین 2.5 مگاواتی تولید برق در میل نادر نصب شده و مراحل نصب 4 توربین 2.5 مگاواتی دیگر نیز در دستور کار است.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق در پایان با اشاره به اینکه به زودی نیروگاه بادی میل نادر با ظرفیت 25 مگاوات وارد مدار شده و توسعه 25 مگاوات دیگر آن نیز پیگیری می‌شود، گفت: امیدواریم تا سال 1401 بتوانیم از ظرفیت تولید برق 50 مگاواتی نیروگاه بادی میل نادر در شبکه توزیع برق استفاده کنیم.

انتهای پیام/


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست