به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با وزیر امور خارجه صربستان با اشاره به ظرفیت‌ گسترش روابط اقتصادی و تجاری دو‌ کشور بر اهمیت برگزاری  شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور تاکید کرد.

حمید زادبوم در دیدار با نیکلا سلاکوویچ، منطقه بالکان را در سیاست خارجی ایران با اهمیت توصیف کرد اظهار داشت: صربستان و‌ منطقه بالکان دروازه ورود به بازار اروپا برای ایران محسوب می‌شود و بازار ۸۰ میلیونی ایران و‌ کشورهای همسایه نیز فرصت مناسبی برای همکاری بخش خصوصی و دولتی دو کشور ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه پاندمی کرونا در سال گذشته باعث کاهش تجارت بین‌الملل و‌ همچنین تجارت ایران با صربستان شد، ابراز امیدواری کرد با تلاش و پیگیری دو طرف شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک دو‌ کشور در سال ۲۰۲۱ در تهران به بهترین نحو برگزار شود و به اهداف تعریف شده برسد.

 رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به حجم تجارت خارجی ایران افزود: به رغم شرایط کرونا و تحریم‌های ظالمانه حجم تجارت خارجی ایران در سال گذشته  ۷۳میلیارد دلار بوده است که از این میزان حدود ۳۴.۵میلیارد دلار حجم صادرات و‌ ۳۸.۵ میلیارد دلار واردات ایران بوده است.

زادبوم همچنین با اشاره به مزیت و‌ ظرفیت همسایگی ایران با ۱۵ کشور گفت: کشورهایی مانند روسیه، افغانستان پاکستان عراق در همسایگی ایران بازار مهمی محسوب می‌شوند و فرصت‌های تجاری زیادی در این منطقه وجود دارد.

وزیر امور خارجه صربستان نیز در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از حضور در ایران با تاکید بر ظرفیت‌های موجود در روابط دو کشور در حوزه‌های اقتصادی و صنایع این دیدار را زمینه‌ساز افزایش حجم تجارت دو کشور دانست. 

نیکلا سلاکوویچ همچنین با اشاره به تاثیر کرونا بر اقتصاد این کشور از اقدامات صورت گرفته برای مقابله با این ویروس گزارش داد.

خاطرنشان می‌سازد، وزیر امور خارجه صربستان همچنین در سفر به تهران، با وزیر امور خارجه ایران دیدار و‌ گفت و‌گو‌ کرد و‌ یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه صربستان توسط محمدجواد ظریف و نیکلا ساکوویچ وزرای امور خارجه دو کشور به امضا رسید.

گفتنی است، اهمیت برگزاری نشست شانزدهم کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور به منظور توسعه و گسترش همکاری‌ها به خصوص در حوزه اقتصادی، مسائل مربوط به تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه ایالات متحده آمریکا، مسائل منطقه‌ای اعم از حوزه بالکان و مناطق پیرامونی کشورمان و همکاری‌های دو کشور در مجامع بین‌المللی، اقدامات دو کشور در حوزه واکسن و مبارزه با کرونا از دیگر موضوعات مورد گفتگو و تبادل نظر وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و صربستان در این دیدار بود.

انتهای پیام/ 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست