به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مسعود شفیعی در نشست خبری امروز در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران، موضوعات مختلفی از جمله نرخ بیکاری 7درصدی در استان تهران، عملکرد بودجه عمرانی، وضعیت واحدهای تولیدی، آخرین وضعیت روستابازارها، سامانه‌های رصد اشتغال‌محور و سامانه اطلاعات نظام اداری، سامانه حقوق و دستمزد، درآمدهای مالیاتی استان تهران و… را تشریح کرد.

به‌گفته این مقام مسئول، سال گذشته حدود 8500 میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده در استان تهران درآمد وصول و  بین دهیاریها و شهرداریهای استان بدون نظامات نظارتی برای هزینه‌کرد منابع مذکور از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، توزیع شد. از طرف دیگر کل منابع لحاظ‌شده برای تملک داراییهای سرمایه در استان تهران حدود 850 میلیارد تومان بوده است که این ارقام هیچ تناسبی با یکدیگر ندارند، بر این اساس باید تأکید کرد که نظام توسعه در استان تهران یکپارچه نیست.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران گفت: طی سال گذشته 145 میلیارد تومان بودجه هزینه‌ای کمک گرفتیم و خوشبختانه از لحاظ پرداخت حقوق کارکنان و حقوق بازنشستگان هیچ مشکلی نداشتیم. خبر خوب برای دستگاه‌های استان تهران این است که متوسط رشد هزینه‌ای بودجه استان تهران در سال جاری بالای 50 درصد است.

این مقام مسئول بحث آب و فاضلاب استان تهران را بسیار نگران‌کننده و سرانه آب شرب استان را بحرانی دانست و گفت: برنامه‌های ما برای کاهش مصرف آب به‌دلیل افزایش جمعیت در استان تهران با شکست مواجه شده و می‌شود و تعادلات به‌دلیل افزایش جمعیت به هم می‌خورد.

وی با بیان اینکه 30 درصد خدمات که دستگاه‌های اداری ارائه می‌دهند توسط دستگاه‌های استان تهران است، گفت: با توجه به ساختار و نیروهای انسانی در دستگاه‌های استان تهران و سایر استان‌ها، این ساختار عادلانه نیست.

به‌گفته این مقام مسئول نرخ بیکاری استان تهران در زمستان سال گذشته حدود 7 درصد بوده که تقریباً 1.3 درصد کاهش یافته است.

شفیعی گفت: درباره بحث مالیات بر خانه‌های خالی بخشی از منابع ما به موضوع مالیات گره خورده است و در مدل درآمد هزینه‌ای استانی، نقطه تحقق درآمدها، منابع مالیاتی است که باید چالش‌ها و نقاط ضعف افزایش درآمدهای مالیاتی مورد بررسی قرار بگیرد و با سازمان امور مالیاتی برای ارائه اطلاعات و حمایت‌های مورد نیاز جلساتی را برگزار کرده‌ایم اما یک‌سری از اطلاعات مانند تعداد خودروهای لوکس و تعداد خانه‌های خالی باید از سوی دستگاه‌های نظامی و یا سایر دستگاه‌ها مانند وزارت راه و شهرسازی ارائه شود. طبق آمارهای منتشرشده حدود 2 میلیون و 800 هزار خانه خالی در کشور وجود دارد که برای اجرای قانون مالیات از خانه‌های خالی تاکنون یک‌میلیون و 200 هزار واحد خانه خالی از سکنه شناسایی شده و اطلاعات آن در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است اما اطلاعات همچنان ناقص است و امیدواریم در خوداظهاری‌های مردمی این اطلاعات تکمیل شود بنابراین فعلاً این قانون قابلیت اجرا ندارد اما تاکنون ریالی از این محل درآمدی وصول نشده است، هرچند بر اساس مقررات داخلی سازمان مالیاتی مانعی برای وصول این مالیات در سنوات بعد نیست.

در ادامه این نشست رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، با اشاره به اینکه دبیرخانه بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد بودجه کل کشور در این سازمان مستقر می‌باشد، گفت: متأسفانه در سال 1399 امکان پیاده‌سازی بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد به‌دلیل برخی مشکلات نرم‌افزاری محقق نشد. مدل نرم‌افزاری برای رصد بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد از سوی یکی از پیمانکاران که در تشریفات قانونی بالاترین امتیاز را کسب کرده بوده به سازمان تحویل داده شد اما بعداً مشخص شد که این نرم‌افزار هیچ‌گونه ارتقایی نسبت به مدلهای قدیمی موجود نداشته است و بر همین اساس عملاً پروژه بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد پیاده نشد و اجرای آن به اوایل سال 1400 منتقل شده است، احتمالاً برای پیاده‌سازی این نرم‌افزار از پیمانکار خارجی استفاده خواهد شد.

انتهای پیام/+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست