به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بازار سرمایه، جواد عشقی نژاد، عضو هیأت مدیره شرکت بورس تهران گفت: شرکت‌های سرمایه‌گذاری از جمله شرکت‌هایی بودند که در سال گذشته توان دریافت تسهیلات بانکی را با وجود دارایی‌های نقد شونده پرتفوی خود، نداشتند. از همین رو اصل و ذات این کار مبنی بر این که شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز بتوانند با استفاده از این ابزارها، تأمین مالی خود را به سرانجام برسانند، یک قدم با اهمیت برشمرده می‌شود.

وی در مورد ساز و کار اوراق اجاره سهام بیان داشت: این مهم که شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز می‌توانند از این پس، برای تأمین مالی پروژه‌های خود از ابزارهای بازار سرمایه استفاده کنند، به نوبه خود اتفاق مهم و مبارکی است.

این مقام مسئول در ادامه توضیح داد: با توجه به وضعیت اقتصادی پیش رو در کشور، وضعیت تورم در سال پیش رو و سال آتی بر اساس پیش بینی‌ها، ممکن است بالاتر از نرخ بازده بدون ریسک بانکی باشد، به همین دلیل شرکت‌های سرمایه گذاری باید از این محل، تأمین مالی سرمایه گذاری‌های خود را محقق کنند.

عشقی نژاد در ادامه افزود: نکته مهم این است که شرکت‌های سرمایه‌گذاری از این طریق تأمین مالی خود را انجام دادند، این تأمین مالی کجا صرف شود. اول این که با اهمیت ترین حوزه برای صرف این نقدینگی در حوزه سرمایه گذاری این شرکت‌ها، یعنی بازار سرمایه است. این سرمایه گذاری قاعدتاً جز مواردی است که نهاد ناظر و شرکت‌های بورس ترجیحاً باید کنترل کافی بر آن داشته باشند که این میزان تأمین مالی صورت گرفته از پرتفوی شرکت‌های سرمایه گذاری خارج نشود.

وی در ادامه گفت: به عنوان نگاه پایانی، باید گفت ورود چنین نقدینگی به بازار سرمایه با شرایط فعلی که قیمت‌ها حتی به پایین از ۵ هم رسیده است، می‌تواند موجب رشد بازار و افزایش جذابیت بازار سرمایه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست