به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سنا، جواد عشقی نژاد، عضو هیات مدیره شرکت بورس تهران گفت: شرکت‌های سرمایه‌گذاری از جمله شرکت‌هایی بودند که در سال گذشته توان دریافت تسهیلات بانکی را با وجود دارایی‌های نقدشونده پرتفوی خود، نداشتند. از همین رو اصل و ذات این کار مبنی بر این که شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز بتوانند با استفاده از این ابزارها، تامین مالی خود را به سرانجام برسانند، یک قدم با اهمیت برشمرده می‌شود.

وی در مورد ساز و کار اوراق اجاره سهام بیان داشت: این مهم که شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز می‌توانند از این پس، برای تامین مالی پروژه های خود از ابزارهای بازار سرمایه استفاده کنند، به نوبه خود اتفاق مهم و مبارکی است.

وی در ادامه توضیح داد: با توجه به وضعیت اقتصادی پیش رو در کشور، وضعیت تورم در سال پیش رو و سال آتی بر اساس پیش بینی‌ها، ممکن است بالاتر از نرخ بازده بدون ریسک بانکی باشد، به همین دلیل شرکت های سرمایه گذاری باید از این محل، تامین مالی سرمایه گذاری های خود را محقق کنند.

عشقی نژاد در ادامه افزود: نکته مهم این است که شرکت های سرمایه‌گذاری از این طریق تامین مالی خود را انجام دادند، این تامین مالی کجا صرف شود. اول این که با اهمیت ترین حوزه برای صرف این نقدینگی در حوزه سرمایه گذاری این شرکت ها، یعنی بازار سرمایه است . این سرمایه گذاری قاعدتا جزء مواردی است که نهاد ناظر و شرکت‌های بورس ترجیحا باید کنترل کافی بر آن داشته باشند که این میزان تامین مالی صورت گرفته از پرتفوی شرکت‌های سرمایه گذاری خارج نشود .

وی در ادامه گفت:  به عنوان نگاه پایانی ، باید گفت ورود چنین نقدینگی به بازار سرمایه با شرایط فعلی که قیمت ها حتی به پایین از ۵ هم رسیده است، می‌تواند موجب رشد بازار و افزایش جذابیت بازار سرمایه شود.

انتهای پیام/ب          


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست