به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، هومن کرمی، رئیس دایره معاملات اوراق بهادار بانک مرکزی با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی هر بانک مرکزی بحث کنترل تورم و ثبات قیمت هاست، گفت: در دهه‌های گذشته هر کدام از بانک‌های مرکزی از ابزارهای مختلفی استفاده می‌کردند که مهم‌ترین آن نیز کنترل کل‌های پولی مانند حجم نقدینگی یا پایه پولی بود.

وی تصریح کرد: با گذشت چند دهه و با تکامل یافتن سیاست پولی و مباحث مربوط به اقتصاد کلان، بانک‌های مرکزی به این نتیجه رسیدند که ابزار نرخ سود می‌تواند کاراتر باشد. نمونه‌های خیلی موفقی هم در دیگر کشورها داریم که از طریق این ابزار توانستند به اهداف سیاستی خود دست پیدا کنند.

کرمی افزود: از همین رو بانک مرکزی تصمیم گرفت از سال گذشته از ابزار عملیات بازار باز برای کنترل و مدیریت نرخ سود بازار بین بانکی استفاده کند. در واقع اگر بخواهیم به کنترل تورم و ثبات قیمت‌ها به عنوان هدف نهایی بنگریم، می‌توانیم نرخ سود سیاستی را در بازار بین بانکی به عنوان هدف میانی در نظر بگیریم. یعنی در واقع با توجه شرایط موجود و چشم اندازی که برای اقتصاد کلان از هر نظر متصور هستیم، با توجه به شرایط اقتصاد کلان یک نرخ سودی را تعیین کنیم که آن نرخ سود بتواند ما را در میان مدت به نرخ تورم هدف برساند.

وی گفت: نرخ سود سیاستی در بانک مرکزی تعیین شده که با استفاده از عملیات بازار باز توانستیم به آن دست یابیم و در حال حاضر هم هدفمان ثبات نرخ سود بازار بین بانکی است.

رئیس دایره معاملات اوراق بهادار بانک مرکزی ادامه داد: البته ممکن است هر زمان با توجه به تغییر فضای اقتصادی یا نرخ تورم هدف، نرخ سود سیاستی بازنگری شود و بعد از بازبینی و تصویب نرخ سود بازار بین بانکی، ما با استفاده از خرید و فروشی که در عملیات بازار باز در بازار بین بانکی انجام می‌دهیم، نرخ سود بازار بین بانکی را به نرخ سود سیاستی جدید می‌رسانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست