به گزارش خبرگزاری تسنیم «پرونده حکمرانی فضای مجازی»؛ به دنبال شهادت سردار سیدمحمد حسین زاده حجازی، شبکه اجتماعی اینستاگرام در اقدامی مغرضانه و خلاف شعارهای دروغین آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات، جلوگیری از انتشار پست‌های مرتبط با شهادت سردار حجازی جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه را در دستور کار قرار داد.

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی طی دو روز اخیر، به شهادت سردار حجازی واکنش نشان دادند و پست‌های مرتبط با این ضایعه در شبکه اینستاگرام افزایش یافت. اینستاگرام بار دیگر با غرض‌ورزی برخی از این پست‌های مرتبط را حذف کرده که این اقدام خلاف آزادی بیان با واکنش کاربران در سایر شبکه‌های اجتماعی همراه شده است.

به گزارش تسنیم؛ این اقدام مغرضانه و غیر قانونی اینستاگرام در زمان شهادت حاج قاسم سلیمانی نیز تکرار شد؛ به طوری که پس از شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همراهانش در بغداد، کاربران شبکه‌های اجتماعی در واکنش به این حرکت تروریستی آمریکا واکنش نشان دادند و با پست‌های مختلفی ابراز همدردی خود را با این فاجعه نشان دادند ولی متأسفانه این پست‌ها به‌صورت گسترده در فیس‌بوک و اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی خارج‌پایه حذف شد و این مسئله واکنش شدید کاربران فضای مجازی در شبکه‌های اجتماعی را به‌دنبال داشت.

استوری‌ها و پست‌های کاربران حکایت از این داشت که اینستاگرام هر پستی را که در آن عکس یا هشتگی از سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی باشد، حذف می‌کند. اینستاگرام نه‌تنها عکس‌های حاج قاسم، حتی نماز خواندن رهبری بر پیکر مطهر شهید سلیمانی و فیلم هوایی از جمعیت میلیونی تهران هم را از صفحات رسمی در اینستاگرام حذف کرد و همچنین صفحات رسانه‌های رسمی کشور در اینستاگرام بسته شد.

همچنین کمتر از یک سال از شهادت حاج قاسم سلیمانی، دقیقاً این رویه در پی ترور دانشمند هسته‌ای شهید دکتر محسن فخری‌زاده، دوباره تکرار شد و شبکه اجتماعی اینستاگرام در اقدامی مغرضانه و خلاف آزادی بیان، جلوگیری از انتشار پست‌های مرتبط با این ترور ناجوانمردانه را در دستور کار قرار داد و این مسئله عکس العمل و اعتراض کاربران فضای مجازی را برانگیخت.

درباره حذف پست ها و بسته شدن حساب کاربری منتسب به سرداران جبهه مقاومت اسلامی یکی از مدیران ارشد اینستاگرام گفته است: «ما تحت مدیریت قوانین تحریم های ایالات متحده عمل می کنیم. در این راستا حساب های کاربری برخی از مسئولان و سرداران سپاه و افراد منتسب به فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط شبکه اجتماعی اینستاگرام مسدود شده اند.»

از همین پرونده بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست