به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ناصر ریاحی با اشاره به اقدامات انجام شده برای واردات واکسن کرونا توسط بخش خصوصی گفت: کارگر و نیروی کار سرمایه کارآفرین است و در صورت ابتلای یک کارگر به کرونا هزینه زیادی به واحدهای تولیدی تحمیل می‌شود.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران  با اشاره به اقداماتی برای واردات واکسن کرونا توسط بخش خصوصی بیان داشت: هزینه تمام شده واردات واکسن کرونا توسط بخش خصوصی حدود 200 تا 250 هزار تومان است.

ریاحی با بیان اینکه ما برای تزریق واکسن با کارگران طرف نیستیم گفت: با هماهنگی های صورت گرفته هزینه واکسیناسیون توسط کارفرما پرداخت خواهد شد. 

* تقبل هزینه واکسن کرونا به نفع کارفرما است

وی با تاکید بر اینکه تقبل هزینه واکسن کرونا به نفع کارفرما است، بیان داشت: اگر یک روز کارگر بر سر کار حاضر نشود خسارت آن برعهده کارفرما است ضمن اینکه اگر یک کارگر به کرونا مبتلا شود کارفرما مجبور است از تمام کارگران خط تولید آزمایش بگیرد و این موضوع قطعا هزینه بالایی برای کارفرما دارد. 

عضو کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران با بیان اینکه وزارت بهداشت از بخش خصوصی برای واردات واکسن کمک خواسته گفت: براین اساس تا زمانی که تولیدات داخلی وارد بازار شود دیگر نیاز به کمک بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا نیست. 

* امکان یافتن محموله‌های کوچک واکسن وجود دارد

وی افزود: قراردادهای بلند مدت خرید واکسن کرونا در سال 2020 انجام شده است بنابراین اکنون کمپانی‌های تحویل قراردادهای بلند مدت واکسن کرونا را از سال 2022 انجام خواهند داد. 

وی بیان داشت: اما برای پیدا کردن محموله های کوچک تر واکسن از طریق شرکت های سرمایه گذار در امر تحقیق و توسعه و یا کشورهایی که بیش تر از نیاز سفارش داده اند می توان اقدام کرد. 

وی با بیان اینکه از اینگونه محموله‌ها زیاد است و می توان این گونه محموله های واکسن را پیدا کرد، اظهار داشت: لذا تاکنون 6 میلیون دوز از این محموله های کوچک را پیدا کرده ایم.

* واکسن‌های بخش خصوصی بر اساس اولویت وزارت بهداشت اختصاص نمی‌یابد

ریاحی اظهار داشت: البته با توجه به ورود واکسن تولید داخلی به بازار تا ماه های آتی و همچنین انعقاد قرارداد دولت با روسیه برای خرید 60 میلیون دوز واکسن پیش بینی می شود که دولت خیلی نیاز به کمک بخش خصوصی ندارد.

وی گفت: تا پیش از این قرار بود که این واکسن را وزارت بهداشت تحویل بگیرد اما از آنجا که ارز واردات این واکسن ها نیمایی است و احتمالا وزارت بهداشت نیز بودجه کافی برای خرید این واکسن ها ندارد لذا با دستور رئیس جمهور مقرر شد این واکسن ها با ارز نیمایی وارد شود تا برای اقشار خاص مهم که در اولویت بندی وزارت بهداشت برای تزریق قرار ندارند مانند کارگران خط تولید اختصاص یابد. 

* صاحبان مشاغل هزینه تزریق واکسن به کارگران را بر عهده بگیرند

به گزارش فارس، در جلسه امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی از انعقاد قرارداد بخش خصوصی برای واردات 6 میلیون دوز واکسن کرونا خبرداد.

وی اظهار داشت: با انجام مراحل اداری، فاز به فاز  واکسن‌های خریداری شده به کشور وارد می‌شود و هدف از واردات این واکسن‌ها برای تزریق به کارگران بخش های تولیدی است. 

وی گفت: واردات این واکسن‌های توسط بخش خصوصی با ارز آزاد انجام می‌شود، لذا انتظار داریم که صاحبان مشاغل و کارخانه‌ها هزینه تزریق واکسن به کارگران را بر عهده بگیرند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: شرکت های وارد کننده نیز هیچ منفعت اقتصادی از واردات این واکسن‌ها نخواهند داشت و این واکسن ها با قیمت تمام شده عرضه می‌شود. 

خوانساری اظهار داشت: این واکسن‌ها با مجوز وزارت بهداشت وارد می‌شود و امیدواریم با نظارت ستاد ملی کرونا به طور کامل توزیع شود. 

انتهای پیام/ب


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست