موسی احمدی نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به ضرورت رهایی از خام‌فروشی نفت و توسعه پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها گفت: اصرار دولت‌ها به خام‌فروشی نفت برای کشور هزینه‌های سنگینی در پی داشته و باعث اثرگذاری تحریم‌های نفتی شده است. واقعا این خام‌فروشی نفعی هم برای اقتصاد کشور به همراه ندارد. در این راستا سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری هم بر رهایی از خام‌فروشی نفت و حرکت به سمت احداث پتروپالایشگاه و صادرات فرآورده‌های نفتی تاکید داشته است.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه شعار امسال «تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» است، کمیسیون انرژی در راستای عمل به این شعار به دنبال توسعه و تسریع در روند احداث پتروپالایشگاه‌ها است. به طور کلی سیاست‌های مجلس یازدهم بر رهایی از خام‌فروشی و احداث پالایشگاه‌ها یا مجتمع‌هایی که نفت خام را مستقیما به فرآورده تبدیل می‌کنند، متمرکز شده است.

احمدی افزود: اخیرا حتی این آمادگی ایجاد شده که به مجتمع‌های پتروشیمی که ذیل پتروپالایشگاه‌ها احداث می‌شوند، هم تنفس خوراک داده شده و بدین صورت از آنها حمایت شود تا توسعه پیدا کنند. وظیفه مجلس این است که با قانون‌گذاری درست زمینه تکمیل زنجیره ارزش در صنعت نفت را پیگیری کند تا به ثمر بنشیند.

* شمارش معکوس برای شکایت مجلس از روحانی و نوبخت به دلیل استنکاف از قانون پتروپالایشگاه‌ها

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: هفته گذشته در کمیسیون انرژی جلسه‌ای با حضور مسئولین وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه برگزار شد و از آنها به خاطر تعلل در اجرای قانون «حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت و میعانات گازی» توضیح خواسته شد. این قانون به دلیل سهل‌انگاری‌ها و مانع‌تراشی‌هایی که انجام شده بیش از یک سال است که اجرایی نشده است، درحالیکه همه زیرساخت‌های اجرای آن فراهم است.

وی اظهار داشت: وزارت نفت و سازمان برنامه بودجه برخی دلایلی را درباره تعلل در اجرای این قانون ذکر کردند ولی در نهایت اعضای کمیسیون انرژی تصمیم گرفتند از سازوکار قانونی مجلس برای جلوگیری از تعلل در اجرای قانون پتروپالایشگاه‌ها استفاده کنند و اجرای ماده 234 آیین‌نامه داخلی مجلس را در دستور کار قرار دادند.

احمدی گفت: بدین صورت به دولت 10 روز مهلت داده شد تا این قانون را اجرا کند و در صورت پایان مهلت و عدم اجرای قانون (استنکاف از قانون)، مجلس از رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه بابت استنکاف از قانون شکایت خواهد کرد. امروز آخرین مهلت دولت برای تصویب تنفس خوراک پتروپالایشگاه‌ها در جلسه هیئت امنای صندوق توسعه ملی است.

نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: برای بسترسازی و حمایت از توسعه پتروپالایشگاه‌ها یکی از مواردی که باعث ایجاد انگیزه در سرمایه‌گذاران و جذب سرمایه برای تامین مالی این طرح‌ها می‌شود، اعطای تنفس خوراک به واحدهای پتروپالایشی است. اگر دولت زیر بار اجرای قانون پتروپالایشگاه‌ها برای بی‌اثر کردن تحریم‌های نفتی نرود، پرونده استنکاف از قانون به هیئت رئیسه مجلس و سپس از آنجا به قوه‌قضاییه ارسال می‌شود.

انتهای پیام/ب


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست