به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، به طور متوسط حدود 15 تا 20 درصد مشترکان خانگی برق در کل کشور در زمره مشترکان پرمصرف قرار می گیرند.

مشترکان پرمصرف کسانی هستند که بیشتر از الگوی مصرف هر شهر یا منطقه سکونت خود، به مصرف برق می پردازند و تعداد این مشترکان، در روزهای گرم سال نسبت به دیگر روزهای سال، افزایش می یابد.

در ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری، بر اساس مصوبه قبلی هیئت وزیران، 7 درصد به تعرفه برق همه مشترکان و 16 درصد به تعرفه برق مشترکان پرمصرف افزوده می شود. در واقع، مشترکان پرمصرف با افزایش 23 درصدی تعرفه برق مواجه خواهند شد.

همچنین، طبق مصوبه هیئت وزیران در خصوص برق امید، مقرر شد تا 6 ماه به مشترکان پرمصرف فرصت داده شود تا به جمع مشترکان خوش مصرف که به میزان الکوی مصرف، به مصرف برق می پردازند، وارد شوند و در غیراین صورت، 6 ماه پس از آغاز اجرای برق امید، مشترکان پرمصرف جریمه شوند. این جریمه که یک افزایش تعرفه 10 درصدی است، با توجه به آغاز اجرای برق امید در ابتدای آبان ماه 1399 و فرصت 6 ماهه به مشترکان پرمصرف در این مصوبه، از ابتدای اردیبهشت ماه برای مشترکان پرمصرف لحاظ خواهد شد و با درنظر گرفتن افزایش 16 درصدی تعرفه مخصوص این مشترکان، مشترکان پرمصرف علاوه بر افزایش 7 درصدی تعرفه برق که برای تمامی مشترکان اعمال می شود، با افزایش 26 درصدی تعرفه از ابتدای اردیبهشت ماه مواجه خواهند بود.

علاوه بر این افزایش تعرفه ها، وزارت نیرو به هیئت دولت پیشنهادی را ارائه کرده که برای روزهای پیک تابستان 1400، تعرفه موقتی با عنوان تعرفه پیک بحران لحاظ شود تا این تعرفه موقت، نسبت به افزایش عجیب و غریب مصرف برق در ساعات پیک بازدارندگی ایجاد کند. اگر چنین مصوبه ای به تصویب هیئت دولت برسد، جامعه هدف آن، بیشتر مشترکان پرمصرف برق خواهند بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست