به گزارش خبرگزاری مهر، کاظم جلالی سفیر ایران اظهار داشت: ما در سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو بیش از یک ماه است که دعوتنامه ها و اطلاعات مربوط به برگزاری نمایشگاه تخصصی اوراسیا در تهران را از مراجع کشورمان دریافت کرده ایم و برای مراجع اقتصادی بخش دولتی و خصوصی و دبیرخانه اتحادیه اوراسیا در مسکو ارسال نمودیم.

وی افزود: طی روزهای آینده هم قرار است که دعوتنامه های رسمی از طرف مقامات ذیربط دولتی ایران برای همتایان روسی ارسال شود. این نمایشگاه در تهران از ۲۸ الی ۳۱ اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد. همچنین از آنجایی که در حاشیه این نمایشگاه، همایش رؤسای اتاق‌های بازرگانی ۵ کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا همراه با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار می‌شود، دعوتنامه ای برای رئیس اتاق بازرگانی و صنعت روسیه برای شرکت در این نشست و نمایشگاه ارسال شده است.

جلالی ادامه داد: بر اساس قانون موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اوراسیا، مطابق بند ۲ ماده ۳ این موافقتنامه هر کدام از کشورها از حقوق گمرکی ترجیحی از مبدا کشور خود برای کشور دیگری برخوردار هستند. بر این اساس تجار ما هم در جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از این کشورها از این حقوق گمرکی ترجیحی برخوردارند.

وی در خصوص تعرفه‌های گمرکی نیز گفت: با توجه به درصد تخفیف‌ها و معافیت‌های گمرکی که بر کالاها اعمال می‌شود، قیمت تمام شده کالاهای ایرانی در کشور مقصد می‌تواند کمتر باشد. لذا این می‌تواند سود مناسبی را عاید صادر کنندگان ایرانی کند. متقابلاً گمرک ایران هم تسهیلات خاصی را برای فعالان اقتصادی حوزه اوراسیا در نظر گرفته است. برگزاری همایش پیش رو در حاشیه نمایشگاه اوراسیا با این هدف است که فعالان اقتصادی ایران و کشورهای اوراسیا بیشتر نسبت به قواعد و قوانین آشنایی پیدا کنند.

گفتنی است، اولین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در تاریخ ۲۸ الی ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین الملی تهران، با حضور ایران، روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان در بالاترین سطح تجاری و اقتصادی و با حضور مقامات بخش‌های دولتی و خصوصی ایران و کشورهای عضو برگزار خواهد شد.

همچنین سازمان توسعه و تجارت ایران از کشورهای قطر، عمان، ترکیه، هندوستان، عراق، لبنان، سوریه و افغانستان نیز برای حضور در این نمایشگاه دعوت به عمل آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست