سیدحمیدرضا صالحی، نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره افزایش نرخ ۷ درصدی تعرفه برق از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری گفت: به دلیل ادامه ندادن برنامه سوم توسعه که در راستای تعدیل نرخ تعرفه‌های برق بود، هزینه تمام شده تولید برق از نرخ دریافتی از مصرف کننده پیشی گرفت و همین روند موجب ایجاد گپ بزرگی بین هزینه تمام شده تولید و قیمت دریافتی از مصرف کنندگان برق و نتیجه آسیب به اقتصاد این صنعت شد. این در حالی است که سایر مؤلفه‌های اثرگذار بر هزینه‌های تولید برق، روز به روز در حال افزایش هستند.

وی با اشاره به اینکه نرخ تورم و روند رشد آن بیش از این افزایش ۷ درصدی تعرفه برق است، ادامه داد: تعرفه برق باید به سمت حقیقی شدن پیش رود چرا که این صنعت به عنوان صنعتی زیرساختی و سرمایه‌ای، ورشکسته به شمار می‌رود؛ رشد و تقویت این صنعت قدم گذاشتن در مسیر توسعه یافتگی بیشتر، افزایش درآمدها، اشتغالزایی و در نتیجه افزایش قدرت اقتصادی به شمار می‌رود.

صالحی با بیان اینکه ضمن تقویت اقتصاد صنعت برق باید به طور موازی قدرت خرید مردم را نیز افزایش دهیم، افزود: نمی‌توان انتظار داشت که تعرفه‌ها به سمت حقیقی شدن پیش رود اما قدرت خرید مردم افزایش نیابد چرا که این مؤلفه‌ها همگی حلقه‌های اقتصاد واحدی هستند.

دبیر فدراسیون صادرات انرژی سهم هر یک مصرف کنندگان برق صنعتی، خانگی و تجاری و اداری را در سبد تولید برق یک سوم دانست و تصریح کرد: طرح برق امید با هدف کمک به اقشار کم درآمد کشور شکل گرفت که می‌تواند تا حدی به این بخش تنها در حوزه برق کمک کند و البته صرفه جویی هایی را نیز در پی دارد که به نقش مشوق بودن این طرح بر می‌گردد.

به گفته وی، صنایعی که محصول نهایی آنها در بازارهای بین المللی عرضه می‌شود و دولت نقش چندانی بر قیمت گذاری محصولات آن‌ها ندارد، تاب آوری شأن در مقابل حقیقی شدن تعرفه برق مصرفی شأن بیشتر است. در مرحله بعدی برخی واحدهای تجاری هستند که آنها نیز تاب آوری بیشتری در مقابل حقیقی شدن نرخ تعرفه‌ها دارند. بنابراین به نظر می‌رسد حقیقی شدن تعرفه‌های برق باید به صورت مرحله‌ای و پله‌ای انجام شود.

صالحی درباره عرضه برق در بورس انرژی نیز گفت: روند عرضه و تقاضا برق در بورس ما تصنعی است؛ لازم است به سمت حقیقی شدن پیش رویم به این ترتیب که تنوع عرضه و تقاضا بدون دخالت دولت را ایجاد کنیم تا به نرخ حقیقی نزدیک تر شویم.

به گزارش خبرگزاری مهر، ۱۱ فروردین ماه سال جاری، رضا اردکانیان، وزیر نیرو از افزایش تعرفه آب برق از ابتدای اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: این مصوبه هیأت دولت مربوط به ۳ سال پیش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست