به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم موضوع تولید داخلی چندین سال است که در فرمایشات رهبرمعظم انقلاب برای نام گذاری سال استفاده شده که نشان از اهمیت این موضوع و کم و کاستی های موجود در رفع موانع تولید داخلی دارد به طوری که سال جدید نیز با نام« تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی‌ها» نامگذاری شده است .

یکی از موانع پیش روی تولید داخلی واردات و قاچاق کالای مشابه داخلی است که برخی کالاها به راحتی به کشور وارد می شود، معظم له در این ارتباط می فرمایند:« فروش و مصرف کالای خارجی باید به عنوان یک ضد ارزش تلقی شود مگر آنجا که مشابهش نیست، تولید داخلی یک مساله مقدس است.» 

با توجه به تاکید مکرر رهبری در این ارتباط دولت نیز واردات دارای کالای مشابه داخلی را ممنوع کرده است اما در برخی از موارد این کالاها کماکان از روش های قانونی و دور زدن قانون یا قاچاق به کشور وارد می شود.

یکی از محصولاتی که از سال گذشته همزمان با شروع کرونا با وجود تحریم های ظالمانه  شروع به تولید  و کشور را بی نیاز کرد آنزیم های صنعتی، صنایع غذایی و دام و طیور است که می تواند سالانه از خروج 40 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری کند اما هنوز واردات کالای دارای مشابه (کیفیت) داخلی ادامه دارد و این محصولات حتی از ایالات متحده آمریکا نیز به کشورمان وارد می شود و تبلیغات آن به وفور در شبکه های اجتماعی در حال انجام است.  

کالاهای اساسی , واحد‌های تولیدی , واردات , قاره آمریکا ,

فاطمه حسینی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به مشکلات تولید آنزیم های صنعتی اظهار کرد : این مجموعه دانش بنیان برای اولین بار در ایران همزمان با آغاز شیوع کرونا و وجود تحریم های ظالمانه علیه کشورمان اقدام به تولید آنزیم های صنعتی و غذایی در ایران نمود که دانش و تکنولوژی بالایی دارد و تیم علمی سعی کرده نیاز کشور را در زمان تحریم و شیوع ویروس کرونا از این کالاهای استراتژیک بی نیاز کند.

وی افزود: این آنزیم ها به عنوان یک کاتالیزور نقش تسریع و بهبود عملکرد و راندمان را در صنایع غذایی، صنایع تبدیلی، دارویی، خوراک دام و طیور و غیره دارد .

حسینی اظهار داشت: ظرفیت تولید 1500 تن ماده اولیه آنزیم غلیظ داریم که بسته به نوع آنزیم پتانسیل تولید را تا 5000 تن آنزیم وجود دارد که  علاوه بر آنکه بخش عمده ایی از نیاز آنزیمی کشور را  تامین می‌کند حتی در برخی از آنزیم ها امکان صادرات ماده غلیظ و محصول نهایی به دیگر کشور ها وجود دارد.

وی ادامه داد : ظرفیت های ما در تمام بخش ها به وزارت صمت و دیگر سازمان های ذیربط اعلام شده و اکنون می توان در اغلب بخش ها نیاز کشور را با تولیدات داخلی تامین نمود.

حسینی اظهار داشت: تولید15 نوع آنزیم پرمصرف در  صنایع مختلف به بهره برداری رسیده است که پتانسیل جلوگیری از خروج 40 میلیون دلار ارز از کشور را دارد.

وی تصریح کرد:برای رفع نیاز صنعت دام و طیور اقدام به تولید آنزیم فیتاز، زایلاناز نموده و به درخواست معاونت علمی ریاست جمهوری در گام دوم تولید خود در راستای طرح جایگزینی گندم دامی به جای ذرت اقدام به طراحی و تولید مولتی آنزیم تخصصی بر اساس نژادهای پرورش و جیره های تغذیه ایی مبتنی بر انواع گندم موجود در کشور نموده که نتایج بدست آمده در این زمینه مثبت است.

وی اظهار داشت: علی رغم مکاتبات و پیگیری های این شرکت از طریق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به وزارت جهاد کشاورزی و همچنین سازمان دامپزشکی کشور در خصوص منع تخصیص ارز به کالای مشابه، متاسفانه هیچ یک از این نهاد دولتی همکاری لازم را به عمل نیاوردند.

 حسینی گفت: نهادهای دولتی به استناد جوابیه نامه استعلام از انجمن خوراک و دام و طیور که در این خصوص مرجعی نادرست و ناآگاه به تولید و فعالیت های در حال انجام در کشور هستند، مبادرت به تخصیص بیشتر ارز و واردات آنزیم مربوطه در این صنعت پرداخته اند؛ بطوریکه به نقل از یکی از مدیران قرنطینه در سازمان دامپزشکی، چرا  ایران علی رغم تولید آنزیمهای این صنعت در کشور، یکی از بزرگترین وارد کنندگان آنزیم در منطقه به شمار می رود؟

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: مخالفان تولید داخلی و منفعت طلبان در صنعت دام و طیور برای ضربه به تولید داخلی شرکت های تولید کننده را به تولید کالای بی کیفیت، عدم داشتن ظرفیت مکفی برای تولید و یا عدم فضای مناسب جهت تولید و … متهم می کنند که در تمامی موارد  این شرکت آمادگی چالش ارزیابی ظرفیت، کیفیت، تولید مطابق جدیدترین استانداردهای روز دنیا در مورد کالاهای تولیدی خود را دارد .

حسینی درباره اختصاص قیمت ارز اختصاصی به واردات آنزیم های صنعتی ابراز تردید کرد و گفت: کالاهای وارداتی به قیمتی به فروش میرسد که یا این کالاها فاقد کیفیت مدعی شده هستند و یا با نرخ ارز باور نکردنی وارد کشور شده اند.

وی اظهار داشت: دستگاه های نظارتی از جمله دامپزشکی وظیفه دارند که در این ارتباط نظارت و مشخص کنند، کالاهای تقلبی به چه صورت وارد بازار شده است؛ و همین طور کالای ثبت شده بر اساس چه کسری از تامین در کشور وارد شده است.

حسینی اظهار داشت: از سازمان دامپزشکی انتظار می رود که نیاز به آنزیم های مصرفی در بخش خوراک دام و طیور را به جای واردات از تولید کننده داخلی، درخواست کند و با اعمال تعرفه های منطقی شرایط را به گونه ای مهیا کند که تولید داخلی بتواند سرپا بماند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره وضعیت صادرات آنزیم‌های صنعتی نیز گفت: برای گرفتن مجوز های صادرات این محصولات از سازمان دامپزشکی با مشکل مواجه هستیم و به طور مرتب میان دستگاه های دولتی پاسکاری می شویم به طوری که این امر منجر به از دست رفتن بازار های صادراتی در این حوزه شده است.

 وی ادامه داد: با رفع این مساله از سوی سازمان دامپزشکی، در صورت عدم نیاز کشور اصراری بر تولید جهت تامین نیاز داخلی وجود ندارند و می توانند تولید خود را با ارز آوری مناسبی به کشورهای متقاضی صادر نمایند.

وی افزود: روسیه و هند متقاضی واردات آنزیم های ایرانی هستند اما این بازار ها به دلیل عدم همکاری لازم و تمهیدات صادراتی، از دست رفته اند، در حالی که می توان سالانه بیش از 2 میلیون دلار در این حوزه صادرات داشت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست