به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سنا، مهدی دلبری گفت: در مقطع زمانی کنونی، پورتفوی سهام عدالت شرایط مناسبی دارد. این پورتفوی شامل سهام شرکت‌های پالایشی، پتروشیمی، بانکی است و از تنوع مناسبی برخوردار است؛ بنابراین اگر سهامداران به این نتیجه برسند که می‌توانند از این تنوع به بازدهی مناسبی دست یابند، قطعا باید پورتفوی خود را نگهداری کنند و درگیر هیجانات برای فروش آن نشوند.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری بیمه سلامت، ضمن بررسی بازار سرمایه در سال گذشته گفت: دولت در سال ۱۳۹۹ زمان پرعرضه‌ای را در بورس سپری کرد، به طوری که حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان اوراق تامین مالی از این طریق در بازار منتشر کرد که موجب رشد نرخ اوراق خزانه شد.

وی گفت: به نظر من نرخ اوراق خزانه (حدود ۲۱ درصد) همچنان جذاب است. در سال گذشته و با توجه به شرایط مناسب بازار دولت توانست حدود ۳۸ هزار میلیارد تومان سهام بفروشد، براین اساس بازارسرمایه توانست دین خود را به دولت و اقتصاد کشور به خوبی ادا کند و کمک زیادی به تامین مالی دولت و پوشش کسری بودجه داشته باشد.

بازارسرمایه در نگاهی کوتاه مدت

وی در نگاهی کوتاه مدت به بازارسرمایه تشریح کرد: تا این لحظه قیمت‌های جهانی و نرخ دلار و طلا با شرایط پر نوسانی رو به رو نبوده است؛ همچنین گزارش هفتگی تولید و فروش شرکت‌ها تاکنون مناسب بوده و با توجه به اینکه دلار نیمایی کاهش خاصی نداشته و در حدود نرخ ۲۵ تومان متعادل شده است، به نظر می رسد ادامه گزارش شرکت‌ها معقول باشد.

به گفته دلبری، برآوردهای سود سه ماهه آخر سال ۹۹، به سهامداران کمک می‌کند که میزان تحقق کل سود سال ۹۹ را بتوانند پیش بینی کنند. از طرفی احتمال گشایش اقتصادی نیز وجود دارد. براین اساس، می توانیم امیدوار باشیم که در سال ۱۴۰۰ هم حداقل به اندازه سود محقق شده در سال ۹۹، شرکت ها سودسازی داشته باشند. با توجه به افت قیمتی که در نیمه دوم سال گذشته شاهد بودیم، اکنون سهام شرکت ها دارای قیمت های جذابی هستند.

ریسک‌های بازار

این کارشناس بازارسرمایه با اشاره به ریسک های موجود در نگاه کوتاه مدت بازار گفت: نرخ سود بانکی همچنان به عنوان مهمترین رقیب و ریسک بازارسرمایه ایفای نقش می کند. هنوز صدور واحدهای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری با در آمد ثابت وجود دارد و این نشان می دهد که افراد حقیقی همچنان منابع خود را به این سمت سوق می‌دهند.

دلبری دخالت و اظهارنظرهای نهادهای غیرمرتبط در بازار سرمایه را یکی دیگر از ریسک‌های این حوزه دانست و افزود: ضروری است که این قبیل مداخلات به طور منصفانه‌تری انجام شود. افزایش قیمت سوخت، افزایش مالیات بر ارزش افزوده در مناطق ویژه اقتصادی در نظر گرفته شد و حذف معافیت مالیاتی مواد خام در بودجه ۱۴۰۰ از مواردی است که بر بازارسرمایه به طور غیرمستقیم اثرگذاری مطلوبی ندارند؛ به طوریکه بر نگاه بلند مدت سرمایه‌گذاران در ورود به بازارسرمایه تاثیر دارد. به نظر من لازم است قوانین در بازه های ۵ ساله چنین تغییراتی را داشته باشند تا سرمایه گذاران بتوانند بهتر در نگاه بلند مدت خود به سرمایه‌گذاری بپردازند.  

وی تصریح کرد: به نظر من بازار در کوتاه مدت دارای شرایط متعادلی خواهد بود و بعد از کاهش ریسک هایی که در بالا به آن اشاره شد، سرمایه گذاران می توانند حداقل به اندازه تورم بازده کسب کنند. هر چند که در مقطع بلند مدت (حداقل ۹ ماهه) امیدواری برای کسب میزان سود بیشتر وجود دارد.

مزایای پورتفوی سهام عدالت

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری بیمه سلامت به سهامداران سهام عدالت توصیه کرد: سهامداران قبل از اتخاذ هر تصمیمی و در درجه نخست، به آموزش برخی اصول مقدماتی و ادبیات بازارسرمایه بپردازند، زیرا اغلب این افراد از سواد مالی مناسبی برخوردار نیستند و به این جهت ممکن است با تصمیمات اشتباه متحمل زیان در این بازار شوند. باید در نظر داشت که سرمایه‌گذاری در بازارسرمایه با سرمایه‌گذاری در سایر بازارها فاصله معناداری دارد و به این ترتیب نیازمند دانش متفاوتی است.

دلبری بیان کرد: با توجه به اینکه در مقایسه بازارهای بازارسرمایه و دیگر بازارهای موازی ثابت شده است که که این بازار در بلند مدت از بازدهی مناسب‌تری برخوردار است، بنابراین اگر نیاز به نقدینگی دارند فروش سهام عدالت را در آخرین مرحله قرار دهند، زیرا این پورتفوی بازده بلند مدت و میان مدت بسیار مناسبی خواهد داشت؛ ضمن اینکه از قابلیت نقدشوندگی برخوردار است.

انتهای پیام/ب


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست